Jeńcy włoscy w Brennej, ok. 1944

Fot. ze zbiorów Izabeli Olesiak. Zdjęcie nie było dotychczas publikowane. Na potrzeby projektu zostało zeskanowane i udostępnione on-line.
Do rozpoznania pozostają niemal wszystkie postacie; poza czterema osobami: N. [imię nieznane] Bojdą; Wittorio Wigiano; Cardillo Salvatore; N. [imię nieznane] Fanelli.

Rząd I  od dołu – klęczy (od lewej):
1.

Rząd II i III od dołu – stoją (od lewej; Drugi i trzeci rząd, a także ostatnie dwa rzędy od dołu zlewają się na zdjęciu ze sobą, stąd podajemy je razem):
1. N. [imię nieznane] Bojda, pełniący funkcję nadzorcy jeńców  
2. Wittorio Wigiano, wybrany przez jeńców na przywódcę grupy.
3.
4.
5.
6.
7. Cardillo Salvatore z Maddaloni (k. Neapolu), przeżył masakrę, zdołał powrócić do Ojczyzny. Korespondował z Gabrielą Nowaczek przez wiele lat.
8.
9. N. [imię nieznane] Fanelli, który w Brennej pełnił funkcję kierowcy nadleśniczego Globika. W lutym 1945 roku, dzięki pomocy miejscowych, ocalał masakrę. Po wojnie władze radzieckie zapowiedziały m.in. Fanellemu transport do Ojczyzny, on sam bał się wywozu na Syberię. Po wyjeździe nigdy nie nawiązał kontaktu z mieszkańcami Brennej.

Rząd IV od dołu – stoją (od lewej):
1. 
2.
3.
4.
5.
6.

Rząd V od dołu – stoją (od lewej):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.


Na zdjęciu brakuje Giusepe Marinai spikera radia z Rzymu, który przeżył masakrę, wrócił do Ojczyzny i przez wiele lat korespondował z mieszkańcami Brennej: rodzeństwem Marią i Heleną oraz Franciszkiem Holeską. Był postacia charakterystyczną, gdyż miał rude włosy nie wyglądał na typowego Włocha.







Publikacja zrealizowana została w 2019 roku dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków gminy Brenna, w ramach projektu, pt. Rozwój społecznego archiwum cyfrowego Gminy Brenna i promocja rodzimych tradycji (...).

Komentarze

Popularne posty