Spisy mieszkańców

Dysponujemy szeregiem źródeł, na podstawie których sporządzić można spisy mieszkańców (a dokładnie właścicieli gruntów) miejscowości leżących nad Brennicą. W przypadku wsi książęcych, np.: Brennej (i częściowo Górek Małych) jest ich więcej. Mniej zaś - w przypadku Górek Wielkich. Górki, czy np. sąsiedni Grodziec, znajdowały się bowiem przez setki lat we władaniu szlachty, przez co zachowało się do dziś mniej archiwaliów na ich temat. 

Dane na temat mieszkańców owych wsi możemy wypisać z takich źródeł, jak: urbarze, katastry i spisy  podatkowe sporządzane przez administrację właścicieli wiosek - którymi przez setki lat pozostawali książęta cieszyńscy z dynastii Piastów i Habsburgów. Oprócz  danych  osobowych  gospodarzy, takich jak: imię i przydomek bądź nazwisko, źródła te zawierały najczęściej również często należność, jaką winni oni oddawać „zwierzchności”. Poniżej zamieszczono wyciąg z kilku tego typu źródeł.

Interesujące nas źródła pochodzą z archiwów w Cieszynie (m.in. dokumenty z XVII-XVIII w.), Opawie (głównie z XVIII w.) i Bielsku (z XIX w.). Źródła późniejsze zawierają także numery domów oraz inne szczegóły, które mogą okazać się bardzo przydatne przy opracowywaniu rodzinnych  genealogii. Poniżej wynotowane z urbarzy, spisów podatkowych i katastrów wykazy mieszkańców. 

Spisy mieszkańców Brennej:
Spisy mieszkańców Górek Wielkich:
Spisy mieszkańców Górek Małych:











Komentarze

Popularne posty