Na frontach Wielkiej Wojny - Mieszkańcy Brennej i Górek weterani i polegli podczas I wojny światowej

„Wasz syn Paul już jest zabity”... echo tragedii sprzed wieku.

 
   

Stara pożółkła fotografia wklejona do rodzinnego albumu. Chociaż wiekowa, nie jest nadszarpnięta szczególnie zębem czasu. Jak na swoje lata nadal jest niezwykle wyraźna, tak, iż można spojrzeć w oczy postaciom sprzed wieku. Na zdjęciu jacyś "wojocy". Czterech mężczyzn, 20-letnich, oceniając na oko. Ubrani są w mocno staroświeckie mundury, pozując zgodnie z konwencją zdjęć wykonywanych w dawnych atelier fotograficznych. Stare zdjęcie, jakich wiele w albumach naszych babć i dziadków, a na nim ludzie, których zapewne nikt z żyjących członków rodziny nie jest już w stanie rozpoznać i nazwać. U spodu dopisana niedbale data: 1915. Dla większości z nas byłby to nie lada wysiłek, by odgrzebać w pamięci  lata szkolne i kalendarium historyczne, by skojarzyć czego data ta mogła dotyczyć. Co bystrzejsze umysły odgadłyby - I wojna światowa. Ale co to za wojna? Dlaczego i o co walczyli na niej ci chłopcy, czy też nasi dziadowie? Tego to już nie pamiętają zapewne najpilniejsi, przed laty, uczniowie. A więc zdjęcie, jak zdjęcie, nawet ładne, ale bez historii...

Zagadka zdjęcia sprzed wieku
Ale zaraz... jeśli zdjęcie ma dokładną datę roczną, to może coś jednak się za nim kryje? Komuś najwyraźniej zależało, żeby je precyzyjnie opisać... A co jeśli nie jest to jedna ze zwykłych, anonimowych fotografii, jakich w tym i innych albumach wiele? A co jeśli kryje się za nią jakaś ciekawa, ważna lub mroczna historia z przeszłości? Może zdjęcie to okazać się niezwykle ważnym świadectwem epoki? A może wreszcie być kluczem do rozwiązania zagadki losów jednostki, czy nawet relikwią, jako ostatni ślad czyjegoś życia i śmierci? Czy możliwe, by stary, zapewne kilkudziesięcioletni klej, którym przymocowano fotografię do zielonej karty albumu był, niczym zapieczętowany głaz, którym przesłonięto Boży Grób, strażnikiem jakiejś tajemnicy... Co kryje się po drugiej stronie fotografii? Czy odważyć się naruszyć tę pieczęć czasu?! Wystarczy się przekonać... może na początek delikatnie podważymy zdjęcie... A co tam, spróbujmy...

Jest! Są napisy... i to całe mnóstwo. Przeczucie nas nie myliło. Nie jest to zwykłe zdjęcie, a rewers karty pocztowej sprzed wieku. Są pieczęci pocztowe oraz jakieś wojskowe stemple z nazwą oddziału. Są wreszcie różne treści... Jaki jest ich sens? Z pieczęci wynika, iż na odwrocie widzimy grupę żołnierzy austriackich ze Śląska Cieszyńskiego służących w c. k. 100 Pułku Piechoty z Cieszyna. Jedną z osób rozpoznałem od razu rysach twarzy. To musi być ktoś z rodziny Gaszczyków z Brennej (nic w tym dziwnego, w końcu to ich album!). Ale ja podejrzewałem nawet więcej... To musi być Paweł Gaszczyk, jeden z niemal nieznanych mi przedstawicieli tej rodziny... Tak, zgadza się. Przeczucie mnie nie myliło, Paweł podpisał się na odwrocie. Szukałem śladu jego istnienia, co najmniej od kilku lat, a teraz nareszcie mogę mu spojrzeć w oczy! Wśród pozostałych wojskowych jest jeszcze inny mieszkaniec Brennej. Obok Gaszczyka stoi Józef Moskała, sam bym go nie rozpoznał, ale podpisał się na kartce również... Teraz na chłodno mogę odszukać go na innych zdjęciach i porównać, czy to na pewno ta sama osoba... Tak to nasz "Szwajcar" z Kotarza (Nr 321)! Na całe szczęście kiedyś przypadkowo zdobyłem fotografie z pobytu Moskały w Szwajcarii (gdzie trafił kilkanaście lat później, na zawsze zapisując się właśnie z tym przezwiskiem w pamięci rodaków). Tutaj jest jeszcze "nieopierzonym" nastolatkiem, w przyszłości zapisze się w historii wsi, jako jeden z najbardziej wzorowych gospodarzy.

Jak wynika z treści pocztówki, to właśnie, sportretowany obok Gaszczyka rodak i towarzysz broni wysłał tę pamiątkową fotografię rodzinie. Z drugiej strony fotografii widnieją spisane ręką Pawła Gaszczyka dane adresowe przebywającego na froncie młodzieńca i jego rodziny w Brennej zwieńczone podpisem młodego żołnierza. Niestety, sam Paweł Gaszczyk, nie mógł nadać tej pamiątkowej fotografii rodzinie, na ręce taty Michała Gaszczyka, zawiadamiając ją o nowym miejscu dyslokacji. 
Karta pocztowa wysłana przez Moskałę rodzinie Gaszczyk miała przynieść najgorszą z możliwych wiadomości... Wkrótce po wykonaniu zdjęcia i wypisaniu karty Gaszczyk poległ. Jego przyjaciel dopisał więc jedynie do przygotowanej za wczasu przez Pawła kartki, krótką notatkę: "Moskała Jozef wam donosi wiadomość, że wasz syn Paul już jest zabity 21/6[/1915] - Z Panem Bogiem". Paweł Gaszczyk zginął mając niespełna 20-lat. Jest to zapewne jego ostatnie zdjęcie. 



 
Fot. 1., 1. verte: Fragmenty karty pocztowej jaką otrzymała w lecie 1915 rodzina Gaszczyków "z Gronia" w Brennej. Z jednej strony przedstawia zdjęcie czterech austyjackich wojskowych, w tym Brenniaków: Józefa Moskałę "Szwajcara" i Pawła Gaszczyka. pozujących w atelier fotograficznym (w Cieszynie lub Krakowie).
Z drugiej widnieją dane adresowe spisane ręką Gaszczyka. Niestety, sam młodzieniec, nie mógł nadać pamiątkowej fotografii rodzinie. Wkrótce po wykonaniu zdjęcia i wypisaniu karty chłopak poległ, o czym zawiadamia rodzinę jego przyjaciel. Podobne kartki, czy też po prostu zawiadomienia o zgonie dostarczono w latach 1914-1918 do co czwartego (!) domu w Brennej i Górkach.

Jedna z zapomnianych ofiar
A więc zdjęcie z albumu okazało się kartą pocztową... Na niej znalazło się zaledwie jedno zdanie... Ledwo kilka słów... Tymczasem trudno wyrazić słowami, jaki ładunek emocjonalny niosą! 
A więc jednak nie leży przed nami "zwykła kartka", lecz prawdziwa relikwia - ostatnie pożegnanie młodego chłopca, górala z Brennej, któremu nigdy nie było dane wrócić w rodzinne strony. Zginął na obcej wojnie, walcząc w obronie Najjaśniejszego pana Franciszka Józefa I i Austro-Węgrzech zapewne gdzieś na Ukrainie... . Życie niespełna 20-letniego, niezwykle uzdolnionego, człowieka nagle zgasło. Nie zrealizowane zostały życiowe plany i marzenia Pawła oraz oczekiwania jego rodziny. Jego nić życia została nagle zerwana. Nie było mu więc dane, by iść w ślady starszego brata Józefa (jednego z założycieli OSP), czy bratanka Jana (wielkiego Polaka, więźnia obozów koncentracyjnych), którzy po 1918 roku należeli do najbardziej oddanych społecznie i zasłużonych mieszkańców Brennej, m.in. budujących "lokal" (dziś Przytulię) i opiekujących się jej biblioteką, etc.... Paweł Gaszczyk nie mógł nigdy poszczycić się podobnymi zasługami, bowiem jako nastolatek spoczął w grobie, którego zapewne nikomu z rodziny nie udało się nigdy odszukać... Czy nam może się udać? Warto próbować! 

W tym celu należy przeszukać dostępne austriackie bazy danych, archiwalia i publikacje w tym tzw. Listy Strat (w których, w ponad 700 numerach opublikowano dane ok. 200 tys. rannych i poległych żołnierzy austro-węgierskich). Niestety, chociaż udało mi się dotrzeć do danych na temat Pawła Gaszczyka, to nie mówią one nam nic konkretnego, poza tym, iż był szeregowcem. Co więcej, zawierają małą pomyłkę (o miesiąc przesunięto jego datę śmierci: zapisano iż zginął pomiędzy 19 a 22.7.1915). Nie mniej z List strat wynika, że niemal dokładnie rok później na froncie poległ również imiennik Pawła, starszy o 22 lata stryjek, również zamieszkały w Brennej (służący jako starszy szeregowy w 7. Kompanii 31 Pułku Obrony Krajowej). Niestety i tu nie znamy miejsca śmierci ani pochówku.

Porównując datę śmierci i szlak bojowy, jaki przeszedł oddział c. k. 100 Pułku Piechoty z Cieszyna, gdzie służył zarówno Paweł Gaszczyk, jak i Józef Moskała, można założyć, że Paweł poległ w Galicji (co potwierdzają inne źródła). Przypuszczalnie miało to miejsce w związku z kontrofensywą austryjacką, która miała wyzwolić z rąk rosyjskich Lwów. Zginął niespełna rok po wybuchu I wojny światowej, dosłownie w przeddzień wkroczenia wojsk niemieckich i austryjackich do miasta. Niestety nie znamy jego losów przed mobilizacją, ani tuż po niej, ponad wzmiankę, iż służył w 10. kompanii wspomnianego pułku (o czym świadczy m.in. pieczęć wieńcząca kartę: "K.U K. 10. 100. Feldkompanie Komando"; Józef przypisany był do 9. kompanii). Przypuszczenia na temat jego śmierci w okolicy Lwowa korespondują z zapiską uczynioną przez breńskiego proboszcza na marginesie notatki chrzcielnej, gdzie odnotowano (najpewniej na podstawie urzędowego zawiadomienia lub informacji od rodziny), iż urodzony 18.10.1895 r. Paweł, poległ 21.06.1915 roku w Galicji. Czy istnieje jeszcze jego grób? Czy uda się go odszukać? Szanse na to są niewielkie... Ale będziemy próbować, kto wie może właśnie w okolicach Lwowa uda się kiedyś odszukać miejsce wiecznego spoczynku młodego mieszkańca Brennej?

Żałoba w co czwartym domu w Brennej i Górkach
Nie tylko Gaszczykowie, mieszkający "na Groniu", na skraju Brennej, Ustronia i Wisły, pod numerem 239, stracili na wojnie syna. Takich rodzin było w Brennej i Górkach przeszło sto. Jak dotychczas (m.in. na bazie List strat) potwierdzono śmierć przeszło 50 osób, ale liczba ta jest zapewne przeszło dwukrotnie większa*. 

Pełnej listy zmarłych mieszkańców Brennej i Górek nigdy nie poznamy, szacować ją możemy na ok. 100-120 osób. Jeśli tak, to na I wojnie zginął przynajmniej co 20 mężczyzna z naszych wiosek, podczas gdy ranny mógł zostać nawet co czwarty lub piąty. Jeśli odejmiemy osoby niepełnoletnie i seniorów oraz inwalidów etc. i policzymy jedynie mężczyzn objętych poborem, wówczas liczby te wzrosną ok. dwukrotnie (!). Z rachunku tego wynika, iż tylko co drugi mężczyzna powołany na front I wojny światowej wrócił z niej cały i względnie zdrowy. Druga połowa jako ludzie ciężko ranni, inwalidzi lub schorowani i stargani niewolą lub też nie wróciła wcale.

Jak dotychczas ustalono miejsca pochówku kilkunastu poległych Brenniaków. Już te fragmentaryczne dane pozwalają nam ustalić, iż groby naszych rodaków poległych na froncie północnym i południowym znajdują się m.in. na cmentarzach na terenie 10 państw (Rosja, Ukraina, Włochy, Słowenia, Albania, etc.). Więcej na ten temat w kolejnym numerze "Wieści".


Artykuł powstał w ramach pracy społecznej wykonanej przy okazji projektu Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek "Jodła", pt. Na stulecie naszego Domu* powracają do niego gospodarze… (wspófinansowanego w 2022 roku ze środków gminy Brenna). W jego ramach udostępniono on-line w Cyfrowym Archiwum Społecznym Gminy Brenna przeszło tysiąc wypisów źródłowych dotyczących mieszkańców Gminy Brenna. Pod adresem ojcowskidom.blogspot.com znaleźć można m.in. listę ok. 300 weteranów i żołnierzy poległych podczas I wojny światowej urodzonych nad Brennicą.






*O niedoszcowaniu liczby zabytych niech świadczy fakt, iż zestawienie nie obejmuje m.in. 9 dalszych zmarłych/poległych z lat 1914-1917, które ujmują szczegółowe księgi zgonów (i zaginionych) poszczególnych pododdziałów, w których służyli cieszyniacy (Brenniacy i Górczanie), a które z kolei niedublują ani jednego z wzmiankowanych wyżej ok. 50 zgonów. Oznacza to, iż w samych tylko zachowanych źródłach (a do których jeszcze nie dotarto) istnieje potencjalnie bardzo duża liczba osób zmarłych, o których jeszcze nie wiemy. W przypadku kontynowania kwerend, pewne jest, iż w najbliższych latach lista ta powiększy się o przynajmniej kilkanaście pozycji (a może przekroczyć 100 osób). Niestety nie każdy przypadek śmierci możliwy będzie do udokumentowania, zważywszy na niekompletność archiwaliów i przypadki losowe, kiedy to żołnierze ginęli bez wieści, bez świadków etc.
Zwłaszcza, iż część żołnierzy mogła umrzeć w niewoli, część uznano za zaginionych, a fakt śmierci uznano sądownie dopiero po latach. Ich śmierć mogła mieć miejsce podczas działań wojennych lub na tyłach, zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu (zważywszy na trwającą w Rosji rewolucję i wojnę domową). 




Jak dotychczas ustalono miejsca pochówku kilkunastu poległych Brenniaków. Już te fragmentaryczne dane pozwalają nam ustalić, iż groby naszych rodaków poległych na froncie północnym (tzw. rosyjskie pole bitwy, np. Królestwo Polskie i Ziemie Zabrane) i front południowym (Włochy, Królestwo Jugosławi, Albania, etc.) znajdują się m.in. na cmentarzach na terenie współczensych 10 państw, oto ich lista:
  1. Albania (wówczas okupowana Jugosławia)
  2. Austria 
  3. Bośnia i Hercegowina (wówczas teren kontrolowany przez Austro-Węgry)
  4. Chorwacja (wówczas Królestwo Węgier)
  5. Polska (wówczas: Galicja, Ziemie zabrane, Królestwo Polskie)
  6. Serbia (wówczas okupowana Jugosławia)
  7. Słowenia (wówczas Przymorze, w Cesarstwie Austrii)
  8. Ukraina (wówczas Galicja, Bukowina)
  9. Rosja (m.in. poł. Syberia, kraj Zabajkalski)
  10. Rumunia (wówczas Bukowina)
Wśród  zidentyfikowanych cmentarzy wojennych, na których spoczęli nasi rodacy jest, np. obiekt Kavaja w Albanii, gdzie leży Jan Kisiała, czy w Gorjansko w Słowenii - gdzie nejpewniej leży Jan Heller. Ta nekropolia jest jedną z największych cmentarzy wojennych z Wielkiej Wojny na świecie. Spoczywa tam ok. 10,000 austro-węgierskich żołnierzy różnych narodowości, którzy zginęli na froncie pod Isonzo: 

Kości naszych rodaków rozrzucone są od Italii i Albanii po kresy Syberii - cześć ich pamięci, niech odpoczywają w pokoju ("Requiescat im Pace"). 

 

Na cmentarzu ewangelickim w Brennej znajduje się jedyny (symboliczny) grób żołnierza zmarłego w czasie I wojny światowej żołnierza z tej wioski. Jak głosi inskrypcja na grobowcu rodziny Kozłów, jednych z najzamożniejszych gospodarzy we wsi, także ich syn i brat nie wrócił do domu z frontu. Paweł Kozieł zginął, czy też zmarł na wojnie w 1917 roku - jak głosi inskrypcja - lub dwa lata wcześniej. Dane pozyskane z zapisów źródłowych "List strat" pozwalają przynajmniej częściowo odtworzyć losy tego młodego, dwudziestokilkuletniego - w chwili śmierci - człowieka. Grób usytuowany jest przy ul. ks. Erwina Miklera, po lewej stronie głównej aleji, tuż przy monumentalnym krzyżu cmentarnym. Zdjęcia za: http://wicy.webd.pl/polegli/foto/3558_1.jpg.


Dzięki zachowanej dokumentacji wojskowej wiemy, że Paweł Kozieł był żołnierzem 100 Pułku Piechoty z Cieszyna, służąc w 8. Kompanii, która wkrótce po rozpoczęciu wojnny walczyła w Serbii. Pół roku po rozpoczęciu konfliktu Paweł przebywał w  austriackim (?) rezerwowym szpitalu wojskowym w Valjevo; w jakiś czas potem dostał się do niewoli Serbskiej. O jego pobycie w niewoli i śmierci władze austryjackie poinformowały rok później w grudniu 1915 roku (http://des.genealogy.net/search/show/16973375). Zastanawiać może, czemu na nagrobku wyryto inną datę śmierci. Czy jest to błąd kamieniarza, zy członka rodziny, czy też to władze austryjackie myliły się informując o jego śmierci, podczas gdy żył on jeszcze (przebywając w niewoli?), dając o sobie znać rodzinie w korespondencji, która urwała się w 1917 roku, stąd taką datę przyjęto za datę jego zgonu. 




Poniższe opracowanie zawiera 333 wypisy na temat weteranów I wojny światowej. W liczbie tej jest 257 notatek na temat Brenniaków i 76 dotyczących Górczan. Część wypisów dotyczyć może tych samych osób, zważywszy na to, iż żołnierz ranny po rekonwalestencji wracał na front, gdzie zależności od szczęścia (lub jego braku) mógł zostać ponownie ranny, wzięty do niewoli, bądź też mógł stracić życie.



 
Dwa rodzaje źródeł, informacji nt. rannych i poległych: 1. Fragment księga metrykalnej chrztów, w której znalazł się dopisek na temat śmierci parafianina - Pawła Gaszczyka.
2. Fragment jednego ze źródeł - Listy rannych i chorych, poświadczającej "postrzał w lewą dłoń" odniesiony przez Józefa Madzię, żołnierza 31 Pułku Obrony Krajowej, który przechodził rekonwalescencję w Brnie na Morawach, źródło: https://anno.onb.ac.at/cgi-content/annoshow?call=nvv|19141129|30|33.0|0)

Dane wypisano z orginalnych dokumentów źródłowych, publikowanych w latach 1914-1919 przez władze austriackie (tzw. 
Listy strat oraz pokrewnych List rannych) oraz dokumentacji archiwalne (Metryki wojskowe) etc.




Kolejno podano:

  • A: Nazwisko (poprawione wg współczensego zapisu) i imię
  • B: Miejscowość i rok urodzenia (w prszyszłości dane te zostaną uzupełnione o nr domu i datę dzienną)
  • C: stopień, jednostka i pododdział
  • D: Status i jego data (np. kiedy zmarł lub zaginął)
  • E: Źródło: "Lista strat" nr (i str.); data publikacji listy (informuje nas kiedy poinformowano o zmianie statusu żolnierza - jego śmierci, etc.); Dla ok. 50 pozycji, które pochodzą ze źróda innego niż "Listy strat", podano jego nazwę lub pozostawiono puste pole) 
  • F: Orginalny zapis nazwiska wg źródła 
  • G: Link do źródła historycznego



  1. Bąk Ferdynand  |  Brenna, 1892  |  IR 100  |  2 Komp.  |  Offiziersdiener  |  w niewoli  |  Barnaul, gubernia Tomsk, Rosja  |  332,  s. 5  |  1915-12-10  |  Bąk  |  http://des.genealogy.net/search/show/13448921
  2. Bąk Józef  |  Brenna  |  LIR 31  |  2 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |  117,  s. 6  |  1915-01-30  |  Bąk  |  http://des.genealogy.net/search/show/12896888
  3. Bojda Alojzy  |  Brenna  |  LIR 31  |  2. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |     |  136,  s. 7  |  1915-03-03  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/15781744
  4. Bojda Alojzy  |  Brenna, 1881.6.17  |  LIR 31 d  |  zaginął  |  21.10.1914  |  Bojda  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21212431
  5. Bojda Franciszek  |  Brenna, 1875  |  LIR 31  |  5. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |     |  423,  s. 9  |  1916-05-23  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/17834717
  6. Bojda Franciszek  |  Brenna, 1884  |  IR 100  |  PionAbt.  |  Inft.  |  ranny  |     |  281,  s. 9  |  1915-10-01  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/16266720
  7. Bojda Franciszek  |  Brenna, 1894  |  IR 100  |  2. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |     |  534,  s. 9  |  1917-03-10  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/15140949
  8. Bojda Franciszek  |  Brenna, 1894  |  IR 100  |  10. Komp.  |  Inft. TitGefr.  |  ranny  |     |  281,  s. 9  |  ok.1915-10  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/16330380
  9. Bojda Jan  |  Brenna, 1888  |  LIR 31  |  6 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |     |  050,  s. 8  |  1914-11-09  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/12754046
  10. Bojda Paweł  |  Brenna, 1892  |  IR 100  |  3. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |     |  113,  s. 7  |  1915-01-25  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/15654612
  11. Bojda Rudolf  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  14 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |     |  023,  s. 8  |  1914-10-10  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/12165977
  12. Bonk Jan  |  Brenna, 1896  |  IR 100  |  3. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |     |  281,  s. 9  |  ok.1915-10  |  Bonk  |  http://des.genealogy.net/search/show/16266725
  13. Bonk Karol  |  Brenna, 1896  |  IR 100  |  3. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |     |  281,  s. 9  |  ok.1915-10  |  Bonk  |  http://des.genealogy.net/search/show/16266727
  14. Bonk Michał  |  Brenna  |  LIR 31  |  1 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |     |  050,  s. 8  |  1914-11-09  |  Bonk  |  http://des.genealogy.net/search/show/12754000
  15. Borkała Józef  |  Brenna, 1887  |  SappB10  |  1. Komp.  |  ResSapp.  |  w niewoli  |  Krasnowodsk, gubernia Transkaspien, Rosja  |  454,  s. 8  |  1916-08-19  |  Borkała  |  http://des.genealogy.net/search/show/15239251
  16. Branc Józef  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  10. Komp.  |  LstInfst.  |  zmarły  |  13.6.1915  |  474,  s. 9  |  1916-10-07  |  Branc  |  http://des.genealogy.net/search/show/18586604
  17. Brodocz Jerzy  |  Brenna  |  IR 100  |  Infst.  |  w niewoli  |  Wladimir, Vereinigtes Evakuationsspital Nr. 29, Rosja  |  546,  s. 10  |  1917-03-31  |  Brodosz  |  http://des.genealogy.net/search/show/19287980
  18. Brodocz Jerzy  |  Brenna, 1891  |  zaginął ?  |  25.9.-31.10.1917  |  Brodoč  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21214869
  19. Bujok Adam  |  Brenna, 1896  |  IR 100  |  10. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  534,  s. 10  |  1917-03-10  |  Bujok  |  http://des.genealogy.net/search/show/15145071
  20. Bujok Antoni  |  Brenna, 1880  |  FJB 5  |  3. Komp.  |  Jäg.  |  ranny  |  258,  s. 10  |  1915-09-05  |  Bujok  |  http://des.genealogy.net/search/show/16543136
  21. Bujok Jan  |  Brenna, 1892  |  FJB 5  |  4. Komp.  |  Jäg.  |  ranny  |  258,  s. 10  |  1915-09-05  |  Bujok  |  http://des.genealogy.net/search/show/16543137
  22. Bujok Jerzy  |  Brenna, 1896  |  IR 100  |  5. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  639,  s. 9  |  1917-12-28  |  Bujok  |  http://des.genealogy.net/search/show/20731091
  23. Bujok Józef  |  Brenna, 1891  |  IR 100  |  10. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  281,  s. 10  |  ok.1915-10  |  Bujok  |  http://des.genealogy.net/search/show/16266819
  24. Bujok Paweł  |  Brenna, 1877  |  LIR 31  |  4. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  2.11.1914  |  431,  s. 61  |  1916-06-15  |  Bujok  |  http://des.genealogy.net/search/show/15445866
  25. Bystroń Karol  |  Brenna, 1893  |  LIR 31  |  8. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  209,  s. 12  |  1915-07-13  |  Bystron  |  http://des.genealogy.net/search/show/15891996
  26. Carbol Józef  |  Brenna, 1885.1.23  |  IR 3 d  |  zaginął  |  1918  |  Kostanjevica, Sežana, dawniej Przymorze, dziś Słowenia  |  Carbol  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21217631
  27. Chłopczyk Ignacy  |  Brenna, 1883  |  LIR 31  |  8. Komp.  |  ErsRes.  |  w niewoli  |  209,  s. 12  |  1915-07-13  |  Chlopczik  |  http://des.genealogy.net/search/show/15892024
  28. Cholewa Jan  |  Brenna, 1874  |  SchR 31  |  5. Komp.  |  Schütze  |  w niewoli  |  Rosja  |  599,  s. 9  |  1917-07-14  |  Cholewa  |  http://des.genealogy.net/search/show/19952582
  29. Cholewa Józef  |  Brenna, 1898  |  LIR 32  |  5. Komp.  |  Infst.  |  zmarły (poległy)  |  21.8.1917  |  640,  s. 10  |  1918-01-03  |  Cholewa  |  http://des.genealogy.net/search/show/20888073
  30. Cholewa Paweł  |  Brenna, 1878  |  LIR 31  |  6. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  310,  s. 10  |  1915-11-09  |  Cholewa  |  http://des.genealogy.net/search/show/16757454
  31. Cholewa Paweł  |  Brenna, 1889  |  LIR 31  |  4. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  298,  s. 11  |  1915-10-22  |  Cholewa  |  http://des.genealogy.net/search/show/16429889
  32. Cholewa Paweł  |  Brenna, 1892  |  IR 100  |  3. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  534,  s. 10  |  1917-03-10  |  Cholewa  |  http://des.genealogy.net/search/show/15145127
  33. Cholewa Paweł  |  Brenna, 1892  |  IR 100  |  NachrDet.  |  LstInfst.  |  zmarły  |  14.3.1917  |  587,  s. 14  |  1917-06-07  |  Cholewa  |  http://des.genealogy.net/search/show/19906356
  34. Cholewa Paweł  |  Brenna, 1892  |  IR 100  |  MGA. I  |  Inft.  |  ranny  |  281,  s. 11  |  ok.1915-10  |  Cholewa  |  http://des.genealogy.net/search/show/16266881
  35. Chrapek Franciszek  |  Brenna, 1886  |  LIR 31  |  7. Komp.  |  ResInfst.  |  ranny  |  485,  s. 10  |  1916-11-01  |  Chrapek  |  http://des.genealogy.net/search/show/18633850
  36. Chrapek Franciszek  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  11. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  540,  s. 11  |  1917-03-22  |  Chrapek  |  http://des.genealogy.net/search/show/19264068
  37. Chrapek Jan  |  Brenna, 1873  |  LIR 15  |  14. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  469,  s. 9  |  1916-09-26  |  Chrapek  |  http://des.genealogy.net/search/show/18162915
  38. Chrapek Józef  |  Brenna, 1896  |  LIR 31  |  15. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  267,  s. 9  |  1915-09-16  |  Chrapek  |  http://des.genealogy.net/search/show/16221039
  39. Chrappek Jan  |  Brenna, 1885  |  IR 100  |  2. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  404,  s. 10  |  1916-04-05  |  Chrappek  |  http://des.genealogy.net/search/show/17761490
  40. Chraścina Józef  |  Brenna, 1894  |  IR. Nr. 8  |  zaginął  |  10.8.1916  |  Dubienko, powiat Buczacz, woj. tarnopolskie, dawniej Galicja, dziś Ukraina  |  Chrasčina  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21258575
  41. Cieślar Alojzy  |  Brenna, 1884  |  IR 100  |  1. Komp.  |  Inft. TitGefr.  |  ranny  |  281,  s. 11  |  ok.1915-10  |  Cieslar  |  http://des.genealogy.net/search/show/16266890
  42. Cieślar Franciszek  |  Brenna, 1880  |  LstIBaon 158  |  zmarły  |  28.12.1917  |  692,  s. 12  |  1918-08-24  |  Cieslar  |  http://des.genealogy.net/search/show/21942714
  43. Cieślar Franciszek  |  Brenna, 1890  |  LIR 31  |  4. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  26.2-4.3.1916  |  406,  s. 10  |  1916-04-11  |  Cieslar  |  http://des.genealogy.net/search/show/17768906
  44. Cieślar Jan  |  Brenna, 1888  |  IR 93  |  5. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  204,  s. 10  |  1915-07-03  |  Cieslar  |  http://des.genealogy.net/search/show/14472494
  45. Cieślar Jerzy  |  Brenna, 1883  |  IR 100  |  11. Komp.  |  ErsRes.  |  ranny  |  113,  s. 9  |  1915-01-25  |  Cieslar  |  http://des.genealogy.net/search/show/15654745
  46. Cieślar Jerzy  |  Brenna, 1883  |  IR 100  |  1. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  184,  s. 11  |  1915-05-28  |  Cieslar  |  http://des.genealogy.net/search/show/14018422
  47. Cieślar Jerzy  |  Brenna, 1883  |  IR 100  |  8. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  272,  s. 10  |  1915-09-23  |  Cieslar  |  http://des.genealogy.net/search/show/16237478
  48. Cieślar Jerzy  |  Brenna, 1892  |  SchR 31  |  3. ErsKomp.  |  LstSchütze  |  ranny  |  642,  s. 11  |  1918-01-15  |  Cieslar  |  http://des.genealogy.net/search/show/20895131
  49. Cieślar Jerzy  |  Brenna, 1888.3.31  |  Festungsartillerieregiment Nr. 2   |  zaginął  |  ?.9.1914  |  55858/22  |  Cieslar  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21217957
  50. Cieślar Józef  |  Brenna, 1894  |  LIR 31  |  2. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  641,  s. 11  |  1918-01-05  |  Cieslar  |  http://des.genealogy.net/search/show/20894649
  51. Cieślar Paweł  |  Brenna, 1883  |  IR 54  |  12. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  399,  s. 12  |  1916-03-28  |  Ciesler  |  http://des.genealogy.net/search/show/17677223
  52. Cieślar Paweł  |  Brenna, 1883  |  IR 54  |  11. Komp.  |  ResInft.  |  ranny  |  399,  s. 12  |  1916-03-28  |  Ciesler  |  http://des.genealogy.net/search/show/17677222
  53. Cieślar Paweł  |  Brenna, 1883  |  IR 54  |  11. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  399,  s. 12  |  1916-03-28  |  Ciesler  |  http://des.genealogy.net/search/show/17677221
  54. Czermak Józef  |  Brenna, 1897  |  IR 100  |  5. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  610,  s.19  |  1917-09-04  |  Czermak  |  http://des.genealogy.net/search/show/15502109
  55. Czyż Paweł  |  Brenna, 1871  |  IR 100  |  10. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  540,  s. 12  |  1917-03-22  |  Czisz  |  http://des.genealogy.net/search/show/19264143
  56. Dudys Józef  |  Brenna, 1888  |  FJB5  |  4. Komp.  |  ResPatrfTitUnterjäg.  |  ranny  |  613,  s. 15  |  1917-10-05  |  Dudys  |  http://des.genealogy.net/search/show/20314775
  57. Dustor Józef  |  Brenna, 1886  |  FJB 5  |  1. Komp.  |  ResJäg.  |  ranny  |  258,  s. 13  |  1915-09-05  |  Dustor  |  http://des.genealogy.net/search/show/16543340
  58. Dustor Józef  |  Brenna, 1886  |  FJB 5  |  chory  |  12.1914  |  Reichensberg  |  1915-09-05  |  Dustor  |  Verletzte 12. Dezember 1914
  59. Dustor Józef  |  Brenna, 1886  |  FJB 5  |  1. Komp.  |  ErsRes. Jäg.  |  ranny  |  456,  s. 15  |  1916-08-26  |  Dustor  |  http://des.genealogy.net/search/show/15246329
  60. Dutka Jan  |  Brenna, 1877  |  FJB 16  |  1. Komp.  |  Jäg.  |  zmarły  |  1-15.1.1916  |  379,  s. 13  |  1916-02-19  |  Dutka  |  http://des.genealogy.net/search/show/17523042
  61. Dutka Jan  |  Brenna, 1886  |  IR 100  |  5. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  639,  s. 13  |  1917-12-28  |  Dutka  |  http://des.genealogy.net/search/show/20731327
  62. Ehrmann Jakub  |  Brenna, 1888  |  SchR 31  |  8. Komp.  |  Korp.  |  w niewoli  |  Rosja  |  599,  s. 17  |  1917-07-14  |  Ehrmann  |  http://des.genealogy.net/search/show/19953082
  63. Ehrmann Marcin  |  Brenna, 1883  |  LIR 31  |  15. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  197,  s. 12  |  1915-06-21  |  Ehrmann  |  http://des.genealogy.net/search/show/14121487
  64. Ferfecki Jerzy  |  Brenna  |  LIR 31  |  4 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |  050,  s. 13  |  1914-11-09  |  Ferfecki  |  http://des.genealogy.net/search/show/12757724
  65. Ferfecki Paweł  |  Brenna, 1878  |  LIR 32  |  11. Komp.  |  Gefr.  |  ranny  |  550,  s. 14  |  1917-04-07  |  Ferfecki  |  http://des.genealogy.net/search/show/19458427
  66. Gąsior Józef  |  Brenna, 1888  |  FJB 16  |  4. Komp.  |  ErsResJäg.  |  zmarły  |  4-10.6.1916  |  528,  s. 16  |  1917-02-23  |  Gašior  |  http://des.genealogy.net/search/show/17611731
  67. Gąsior Józef  |  Brenna, 1888  |  FJB 16  |  4. Komp.  |  ErsResJäg.  |  ranny  |  281,  s. 16  |  ok.1915-10  |  Gasior  |  http://des.genealogy.net/search/show/16267259
  68. Gaszczyk Paweł  |  Brenna, 1873  |  LIR 31  |  7. Komp.  |  LstGefr.  |  zmarły  |  23.7.1916  |  546,  s. 17  |  1917-03-31  |  Gaszczik  |  http://des.genealogy.net/search/show/19288449
  69. Gaszczyk Paweł  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  10. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  19-22.7.1915  |  281,  s. 16  |  ok.1915-10  |  Gaszczyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/16267264
  70. Gawlas   |  Brenna, 1882  |  IR 3  |  16 Komp.  |  Reserve-Infanterist  |  ranny  |  020,  s.19  |  1914-10-05  |  Gavlas  |  http://des.genealogy.net/search/show/12744083
  71. Gawlas Franciszek  |  Brenna, 1883  |  IR 100  |  1. ErsKomp.  |  LstInft.  |  w niewoli  |  Kirsanow, gubernia Tambow, Rosja  |  445,  s. 15  |  1916-07-25  |  Gawlas  |  http://des.genealogy.net/search/show/18438754
  72. Gawlas Franciszek  |  Brenna, 1883  |  zaginął  |  26.10.1917  |  Augustów, Polska, dawniej Rosja  |  Gavlas  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21237925
  73. Gawlas Jan  |  Brenna, 1882  |  IR 3  |  16. Komp.  |  ResInft.  |  ranny  |  E6,  s. 30  |  1914-12-19  |  Gavlas  |  http://des.genealogy.net/search/show/18878237
  74. Gawlas Józef  |  Brenna, 1886  |  SchR 31  |  9. Komp.  |  Schütze  |  w niewoli  |  Tim, gubernia Kursk, Rosja  |  587,  s.19  |  1917-06-07  |  Gawlas  |  http://des.genealogy.net/search/show/19906707
  75. Gawlas Józef  |  Brenna, 1889  |  LIR 31  |  5. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  Tim, gubernia Kursk, Rosja  |  408,  s. 15  |  1916-04-14  |  Gawlas  |  http://des.genealogy.net/search/show/17776315
  76. Gawlas Karol  |  Brenna, 1884  |  IR 100  |  11. Komp.  |  ResInft.  |  ranny  |  137,  s. 15  |  1915-03-04  |  Gawlas  |  http://des.genealogy.net/search/show/15784708
  77. Gawlas Karol  |  Brenna, 1884  |  zaginął  |  18.-20.8.1917  |  Selo, Gorizia, dawniej Przymorze, dziś Słowenia  |  Gavlas  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21237930
  78. Gawlas Karol  |  Brenna, 1885  |  FJB 16  |  4. Komp.  |  LstJäg.  |  ranny  |  528,  s. 16  |  1917-02-23  |  Gawlas  |  http://des.genealogy.net/search/show/17611736
  79. Gawlas Paweł  |  Brenna, 1876  |  LIR 31  |  1. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  10.3.1916  |  423,  s. 17  |  1916-05-23  |  Gawlas  |  http://des.genealogy.net/search/show/17835302
  80. Gawlas Paweł  |  Brenna, 1883  |  LIR 15  |  8. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  265,  s. 16  |  1915-09-14  |  Gawlas  |  http://des.genealogy.net/search/show/16645950
  81. Gielata Franciszek  |  Brenna, 1895  |  SappB1  |  4. Komp.  |  Sapp.  |  ranny  |  504,  s. 15  |  1916-12-19  |  Gielaca  |  http://des.genealogy.net/search/show/14742545
  82. Greń Antoni  |  Brenna, 1884  |  IR 93  |  7. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  262,  s. 15  |  1915-09-09  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/16636349
  83. Greń Franciszek  |  Brenna, 1883  |  IR 100  |  2. Komp.  |  Korp.  |  ranny  |  249,  s. 16  |  1915-08-27  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/16490387
  84. Greń Franciszek  |  Brenna, 1883  |  FJB 16  |  ErsKomp.  |  Jäg.  |  w niewoli  |  Pensa, Rosja  |  323,  s. 17  |  1915-11-27  |  Grén  |  http://des.genealogy.net/search/show/16844995
  85. Greń Franciszek  |  Brenna, 1884  |  LIR 15  |  11. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  209,  s.19  |  1915-07-13  |  Greń  |  http://des.genealogy.net/search/show/15892577
  86. Greń Jan  |  Brenna, 1888  |  IR 100  |  16. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  404,  s. 17  |  1916-04-05  |  Greń  |  http://des.genealogy.net/search/show/17821865
  87. Greń Jan  |  Brenna, 1888  |  IR 100  |  zmarł  |  13.2.1916  |  Magorzanka, Polska; cmentarz: Magorzanka  |  Matrika polní nemocnice, svazek VI./115  |  Grén  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21240572
  88. Greń Jan  |  Brenna, 1889  |  IR 100  |  10. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  326,  s. 16  |  1915-12-01  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/16854351
  89. Greń Jan  |  Brenna, 1889  |  IR 100  |  8. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  574,  s. 17  |  1917-05-16  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/19878964
  90. Greń Jan  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  8. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  488,  s.19  |  1916-11-09  |  Greu  |  http://des.genealogy.net/search/show/18646553
  91. Greń Jan  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  1. ErsKomp.  |  LstInfst.  |  ranny, w niewoli  |  Vereinigtes Evakuationsspital Nr. 31 in Moskau, Rosja  |  552,  s.19  |  1917-04-11  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/19467792
  92. Greń Jerzy  |  Brenna, 1891  |  IR 100  |  3. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  276,  s. 15  |  1915-09-27  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/16250467
  93. Greń Jerzy  |  Brenna, 1891  |  IR 100  |  8. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  574,  s. 17  |  1917-05-16  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/19815909
  94. Greń Jerzy  |  Brenna, 1893  |  IR 93  |  4. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  468,  s.19  |  1916-09-23  |  Greu  |  http://des.genealogy.net/search/show/18223997
  95. Greń Józef  |  Brenna, 1877  |  LIR 25  |  7. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  628,  s. 18  |  1917-11-16  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/20506042
  96. Greń Józef  |  Brenna, 1878  |  SchR 31, przydzielony do SchR 24  |  ranny  |  649,  s. 16  |  1918-04-02  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/20920703
  97. Greń Józef  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  poległ  |  13.9.1914  |  Serbia  |  Grén  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21240574
  98. Greń Józef  |  Brenna, 1892  |  LUR 4  |  3. Esk.  |  Ul.  |  ranny  |  559,  s.19  |  1917-04-24  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/19494678
  99. Greń Józef  |  Brenna, 1892  |  Rt. SchR 4  |  Schütze  |  zmarły  |  9.2.1917  |  587,  s. 61  |  1917-06-07  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/18201608
  100. Greń Józef  |  Brenna, 1894  |  LIR 31  |  4. Komp.  |  Infst.  |  zmarły  |  15.6.1916  |  466,  s. 17  |  1916-09-19  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/18156194
  101. Greń Karol  |  Brenna, 1884  |  SappB 1  |  ranny, postrzał w lewą nogę  |  Wels  |  Grun  |  Verletzte 9. Dezember 1914
  102. Greń Karol  |  Brenna, 1887  |  IR 100  |  4. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  281,  s. 17  |  ok.1915-10  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/16267357
  103. Greń Karol  |  Brenna, 1888  |  LIR 31  |  6. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  136,  s. 13  |  1915-03-03  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/15782197
  104. Greń Karol  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  LstInfst.  |  zmarły  |  Rosja  |  579,  s. 17  |  1917-05-24  |  Grén  |  http://des.genealogy.net/search/show/19834834
  105. Greń Larl  |  Brenna, 1887  |  IR 100  |  9. Komp.  |  ErsResInfst.  |  ranny  |  534,  s. 18  |  1917-03-10  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/15160194
  106. Greń Michał  |  Brenna  |  LIR 31  |  5. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  057,  s. 12  |  1914-11-14  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/14615453
  107. Greń Michał  |  Brenna, 1872  |  IR 93  |  1. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  470,  s. 18  |  1916-09-28  |  Grön  |  http://des.genealogy.net/search/show/18571724
  108. Greń Michał  |  Brenna, 1888  |  LIR 31  |  7. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  209,  s.19  |  1915-07-13  |  Greń  |  http://des.genealogy.net/search/show/15892578
  109. Greń Michał  |  Brenna, 1888  |  LIR 31  |  2. ErsKomp.  |  ErsRes.  |  w niewoli  |  Stariza, gubernia Twer, Rosja  |  406,  s. 18  |  1916-04-11  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/17769424
  110. Greń Paweł  |  Brenna, 1890  |  FJB 16  |  3. Komp.  |  JägTitPatrf.  |  ranny  |  258,  s. 17  |  1915-09-05  |  Gren  |  http://des.genealogy.net/search/show/16543609
  111. Gruszczyk Józef  |  Brenna, 1872  |  LstB104  |  3. Komp.  |  LstInfst.  |  w niewoli  |  Twer, Rosja  |  602,  s. 20  |  1917-07-26  |  Gruszczyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/20220408
  112. Gruszczyk Józef  |  Brenna, 1894  |  IR 100  |  14. Marschkomp.  |  Inft.  |  ranny  |  326,  s. 17  |  1915-12-01  |  Gruszczyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/16854369
  113. Gruszczyk Józef  |  Brenna, 1894  |  IR 100  |  3. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  349,  s. 16  |  1916-01-04  |  Gruszczyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/17315315
  114. Gruszczyk Józef  |  Brenna, 1894  |  IR 100  |  8. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  574,  s. 17  |  1917-05-16  |  Gruszczyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/19815923
  115. Gryn Józef  |  Brenna, 1884  |  LIR 15  |  11. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  209,  s.19  |  1915-07-13  |  Gryn  |  http://des.genealogy.net/search/show/15892607
  116. Hán Fryderyk  |  Brenna, 1881  |  IR 100  |  zmarł  |  19.8.1915  |  Czyta, poł. Syberia, kraj Zabajkalski  |  Hán  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21244697
  117. Heller   |  Brenna, 1882  |  LIR 88  |  ranny  |  Heller  |  Nachrichten über Verwundete und Verletzte 22. Dezember 1914 
  118. Heller Alojzy  |  Brenna, 1896  |  IR 100  |  8. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  604,  s.19  |  1917-07-31  |  Heller  |  http://des.genealogy.net/search/show/15483599
  119. Heller Franciszek  |  Brenna, 1881  |  LIR 31  |  ranny  |  12.1914  |  Eger, k. Karlsbadu  |  Heller  |  Nachrichten über Verwundete und Verletzte 22. Dezember 1914 
  120. Heller Jan  |  Brenna, 1873  |  LIR 31  |  8. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  379,  s. 18  |  1916-02-19  |  Heller  |  http://des.genealogy.net/search/show/17523376
  121. Heller Jan  |  Brenna, 1873  |  IR 31  |  9. Komp.  |  zmarł  |  12.1.1916  |  Gorjansko, Sežana, Słowenia, szpital polowy nr 11/2; cmentarz Gorjansko, dawniej Przymorze, dziś Słowenia  |  Heller  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21248452
  122. Heller Jan  |  Brenna, 1890  |  LIR 31  |  2. ErsKomp.  |  LstInft.  |  w niewoli  |  Rosja  |  400,  s.19  |  1916-03-29  |  Heller  |  http://des.genealogy.net/search/show/17706758
  123. Heller Jerzy  |  Brenna, 1872  |  IR 100  |  3. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  540,  s. 21  |  1917-03-22  |  Heller  |  http://des.genealogy.net/search/show/19264736
  124. Heller Jerzy  |  Brenna, 1893  |  IR 100  |  13. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  23.7.1915  |  281,  s. 20  |  ok.1915-10  |  Heller  |  http://des.genealogy.net/search/show/16267552
  125. Herzyk Adam  |  Brenna, 1872  |  IR 100  |  13. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  534,  s. 20  |  1917-03-10  |  Herzyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/15158631
  126. Herzyk Adam  |  Brenna, 1872  |  IR 100  |  16. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  542,  s. 20  |  1917-03-24  |  Herzyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/19272234
  127. Herzyk Antoni  |  Brenna, 1893  |  SchR 31  |  techn. InftKomp.  |  Schütze  |  ranny  |  631,  s. 32  |  1917-11-27  |  Herzyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/20704221
  128. Herzyk Jan  |  Brenna, 1880  |  IR 100  |  2. Komp.  |  LstInft.  |  w niewoli  |  Finalmarina, Włochy  |  389,  s. 17  |  1916-03-09  |  Herzig  |  http://des.genealogy.net/search/show/17642896
  129. Herzyk Jerzy  |  Brenna, 1892  |  IR 100  |  2. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  127,  s. 16  |  1915-02-16  |  Herczyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/15771346
  130. Herzyk Jerzy  |  Brenna, 1892  |  IR 100  |  7. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  610,  s. 30  |  1917-09-04  |  Hercžik  |  http://des.genealogy.net/search/show/15502807
  131. Herzyk Józef  |  Brenna, 1894  |  IR 93  |  w niewoli, ranny  |  Vereinigtes Evakuationsspital Nr. 48 in Orel, Rosja  |  668,  s. 20  |  1918-04-19  |  Herzyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/21401580
  132. Herzyk Paweł  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  9. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  326,  s. 18  |  1915-12-01  |  Herzig  |  http://des.genealogy.net/search/show/16854471
  133. Holeksa Franciszek  |  Brenna, 1880  |  FJB 16  |  1. Komp.  |  Jäg.  |  w niewoli  |  258,  s.19  |  1915-09-05  |  Holeska  |  http://des.genealogy.net/search/show/16543808
  134. Holeksa Jan  |  Brenna, 1883  |  FJB 5  |  1. Komp.  |  Jäg.  |  zmarły  |  3.7.1915  |  259,  s. 17  |  1915-09-06  |  Holesta  |  http://des.genealogy.net/search/show/16546705
  135. Holeksa Jan  |  Brenna, 1884  |  IR 54  |  11. Komp.  |  ErsResInfst.  |  w niewoli  |  Tjumen, gubernia Tobolsk, Rosja  |  462,  s. 18  |  1916-09-09  |  Holeksa  |  http://des.genealogy.net/search/show/18141208
  136. Holeksa Jan  |  Brenna, 1889  |  IR 100  |  4. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  534,  s. 21  |  1917-03-10  |  Holeksa  |  http://des.genealogy.net/search/show/15228840
  137. Holeksa Jan  |  Brenna, 1890  |  FJB 16  |  4. Komp.  |  Jäg.  |  ranny  |  249,  s. 18  |  1915-08-27  |  Holexa  |  http://des.genealogy.net/search/show/16490538
  138. Holeksa Jerzy  |  Brenna, 1891  |  FJB 16  |  4. Komp.  |  Jäg.  |  w niewoli  |  Rosja  |  329,  s. 18  |  1915-12-04  |  Holeksa  |  http://des.genealogy.net/search/show/16864668
  139. Holeksa Józef  |  Brenna, 1892  |  IR 93  |  w niewoli  |  Kiew, Rosja  |  668,  s. 21  |  1918-04-19  |  Holexa  |  http://des.genealogy.net/search/show/21401626
  140. Holeksa Paweł  |  Brenna, 1875  |  LIR 31  |  chory  |  12.1914  |  Biała  |  Holeksa  |  Nachrichten über Verwundete und Verletzte 5. Dezember 1914
  141. Holeksa Paweł  |  Brenna, 1875  |  LIR 31 z  |  zmarł  |  1915  |  Aflenz, Austria ?  |  Holetesa  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21252249
  142. Holeksa Paweł  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  StbsUnterabt.  |  ResInfst.  |  ranny  |  610,  s. 30  |  1917-09-04  |  Holeksa  |  http://des.genealogy.net/search/show/15502844
  143. Hołomek Jan  |  Brenna, 1892  |  UR 1  |  2. Esk.  |  Ul.  |  w niewoli  |  Borissoglebsk, gubernia Tambow, Rosja  |  200,  s. 20  |  1915-06-25  |  Holomek  |  http://des.genealogy.net/search/show/14518309
  144. Hujeba ? Michał  |  Brenna, 1889  |  LIR 31  |  LstInfst.  |  zmarły  |  31.7.1915  |  497,  s. 32  |  1916-12-04  |  Kujeba  |  http://des.genealogy.net/search/show/18682439
  145. Jakubiec Jan  |  Brenna  |  LIR 31  |  1 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |  050,  s. 18  |  1914-11-09  |  Jakubiec  |  http://des.genealogy.net/search/show/12759320
  146. Jakubiec Jan  |  Brenna, 1889  |  LIR 31  |  10. Komp.  |  ResInfst.  |  ranny  |  466,  s. 20  |  1916-09-19  |  Jakubiec  |  http://des.genealogy.net/search/show/18156480
  147. Jaworski Józef  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  7. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  276,  s.19  |  1915-09-27  |  Jaworski  |  http://des.genealogy.net/search/show/16250766
  148. Jaworski Józef  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  5. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  488,  s. 24  |  1916-11-09  |  Jaworski  |  http://des.genealogy.net/search/show/18646915
  149. Jaworski Józef  |  Brenna, 1891  |  IR 13  |  9. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  Tjumen, gubernia Tobolsk, Rosja  |  281,  s. 22  |  1915-10-01  |  Jaworski  |  http://des.genealogy.net/search/show/16267762
  150. Kawik Ignacy  |  Brenna, 1882  |  FJB 5  |  ResJäg.  |  w niewoli  |  Aulie-Ata, gubernia Syr-Darja, Rosja  |  559,  s. 27  |  1917-04-24  |  Kawik  |  http://des.genealogy.net/search/show/19495180
  151. Kawik Michał  |  Brenna, 1880  |  LIR 15  |  9. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  265,  s. 23  |  1915-09-14  |  Kavik  |  http://des.genealogy.net/search/show/16646468
  152. Kawik Paweł  |  Brenna, 1875  |  LIR 32  |  9. Komp.  |  Zugsf.  |  zmarły  |  19.10.1915  |  344,  s.19  |  1915-12-28  |  Kawik  |  http://des.genealogy.net/search/show/17015762
  153. Kawik Paweł  |  Brenna, 1875  |  LIR 31  |  Korp.  |  zmarły  |  19.10.1915  |  497,  s. 26  |  1916-12-04  |  Kawik  |  http://des.genealogy.net/search/show/18682054
  154. Kawik Paweł  |  Brenna, 1875  |  IR 32  |  Zaginiony  |  14.10.1915  |  čs.pěší pluk 8 str.32  |  Kavík  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21270075
  155. Kisiała Adam  |  Brenna, 1875  |  LIR 31  |  7. Komp.  |  Gefr.  |  ranny  |  536,  s. 26  |  1917-03-14  |  Kisiela  |  http://des.genealogy.net/search/show/19188731
  156. Kisiała Franciszek  |  Brenna, 1898  |  IR 100  |  4. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  559,  s. 27  |  1917-04-24  |  Kisiala  |  http://des.genealogy.net/search/show/19495232
  157. Kisiała Jan  |  Brenna, 1890  |  Pułk Kolejowy   |  4. Feldbahnkomp  |  LstPion.  |  ranny  |  661,  s. 31  |  19/3/1918  |  Kisiala  |  https://digitalnistudovna.army.cz/view/uuid:5f7aced0-1c66-11df-abca-0013d398622b?page=uuid:6bb462b0-1c66-11df-a477-0013d398622b&fulltext=Brenna
  158. Kisiała Jan  |  Brenna, 1890  |  Pułk Kolejowy   |  4 Komp.  |  zmarł  |  5.12.1917  |  Kavaja, obwód Tirana, Albania (Wojskowy cmentarz kat. Cavaia, grób nr 491)  |  Kissiala  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21271635
  159. Kisiała Jerzy  |  Brenna, 1873  |  IR 100  |  15. Komp.  |  ranny  |  647,  s. 23  |  29/1/1918  |  Kisiala  |  https://digitalnistudovna.army.cz/view/uuid:a51fb470-1c64-11df-9a07-0013d398622b?page=uuid:aad7a210-1c64-11df-b9c7-0013d398622b&fulltext=Brenna
  160. Kisiała Jerzy  |  Brenna, 1887  |  IR 100  |  11. Komp.  |  ResKorp.  |  ranny  |  255,  s. 21  |  1915-09-02  |  Kisiala  |  http://des.genealogy.net/search/show/16534706
  161. Kisiała Józef  |  Brenna, 1890  |  EisebbR  |  4. FeldbahnKomp.  |  Inft.  |  zmarły  |  5.12.1917  |  661,  s. 31  |  19/3/1918  |  Kissiala  |  http://des.genealogy.net/search/show/16755092
  162. Kisiała Józef  |  Brenna, 1894  |  IR 93  |  9. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  309,  s. 24  |  1915-11-07  |  Kissiala  |  http://des.genealogy.net/search/show/16755092
  163. Kisiała Maksymilian  |  Brenna, 1896  |  IR 100  |  4. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  534,  s. 26  |  1917-03-10  |  Kisiela  |  http://des.genealogy.net/search/show/15156174
  164. Kłósko Antoni  |  Brenna, 1892  |  IR 8  |  zaginął?  |  8.7.1916  |  Kimpolung, Iacobeni, Okręg Suczawa, Bukovina, dziś Rumunia  |  Čs. pěší pluk 8, str. 26  |  Kloskó  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21273523
  165. Kłósko Franciszek  |  Brenna, 1885  |  LIR 31  |  14. Komp.  |  ResInfst.  |  ranny  |  485,  s. 28  |  1916-11-01  |  Klosko  |  http://des.genealogy.net/search/show/18635097
  166. Kłósko Józef  |  Brenna, 1880  |  FjB 5  |  LstJäg.  |  ranny, w niewoli  |  Tereinigtee Evakuationsspitel Nr. 43 im Rjasan, Rußland  |  680, s. 331  |  13.6.1918  |  Klosko  |  https://digitalnistudovna.army.cz/view/uuid:3de26d30-1c68-11df-a1c7-0013d398622b?page=uuid:4a9d3f00-1c68-11df-b6fe-0013d398622b&fulltext=Brenna
  167. Kłósko Józef  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  poległ  |  22.11.1914  |  Bačinovac, Chorwacja  |  Klosko  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21273522
  168. Kolata Władysław  |  Brenna, 1891  |  LIR 16  |  11. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  224,  s. 22  |  1915-07-30  |  Kolata  |  http://des.genealogy.net/search/show/15911641
  169. Kozieł ? Józef  |  Brenna, 1896  |  LstIR 31  |  8. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  536,  s. 28  |  1917-03-14  |  Kosiel  |  http://des.genealogy.net/search/show/19188878
  170. Kozieł ? Paweł  |  Brenna, 1891.05.02  |  IR 100  |  8. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli, zmarły  |  11.12.1914; śmierć ok. 1917  |  3. Reserve-Militärspital in Valjevo, Serbia  |  332,  s. 22  |  1915-12-10  |  Koziel  |  http://des.genealogy.net/search/show/16973375
  171. Kroker Karol  |  Brenna, 1896  |  LIR 31  |  2. ErsKomp.  |  Gefr.  |  w niewoli  |  Pensa, Rosja  |  406,  s. 30  |  1916-04-11  |  Kroker  |  http://des.genealogy.net/search/show/17770233
  172. Kruczek Jan  |  Brenna, 1888  |  IR 100  |  5. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  554,  s. 28  |  1917-04-14  |  Kruczek  |  http://des.genealogy.net/search/show/19475813
  173. Kuczera Antoni  |  Brenna, 1890  |  LIR 31  |  10. Komp.  |  Zugsf.  |  zmarły  |  9.12.1914  |  110,  s. 21  |  1915-01-22  |  Kuczera  |  http://des.genealogy.net/search/show/14353411
  174. Kutschera Antoni  |  Brenna, 1890  |  LIR 31  |  10 Komp.  |  Korporal  |  ranny  |  050,  s. 23  |  1914-11-09  |  Kutschera  |  http://des.genealogy.net/search/show/12763635
  175. Macura Antoni  |  Brenna, 1895  |  LIR 31  |  11. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  536,  s. 32  |  1917-03-14  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/19189191
  176. Macura Jan  |  Brenna, 1879  |  FJB 5  |  5. Komp.  |  LstJäg.  |  zmarły  |  28.2.1917  |  561,  s. 36  |  1917-04-26  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/19626508
  177. Macura Jan  |  Brenna, 1889  |  LIR 31  |  6. Komp.  |  StbsFeldw.  |  zmarły  |  2. - 4.7.1916  |  485,  s. 38  |  1916-11-01  |  Mazura  |  http://des.genealogy.net/search/show/18635823
  178. Macura Jan  |  Brenna, 1894  |  IR 100  |  7. Komp.  |  LstInfst.  |  zmarły  |  25-28.3.1917  |  594,  s. 34  |  1917-07-04  |  Mazura  |  http://des.genealogy.net/search/show/19934521
  179. Macura Józef  |  Brenna, 1890  |  IR 93  |  zmarły  |  21.1.1918  |  689,  s. 33  |  1918-05-08  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/21931591
  180. Macura Józef  |  Brenna, 1891  |  LIR 31  |  2. ErsKomp.  |  LstInft.  |  w niewoli  |  Stariza, gubernia Twer, Rosja  |  406,  s. 35  |  1916-04-11  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/17770491
  181. Macura Józef  |  Brenna, 1891  |  LIR 31  |  2. ErsKomp.  |  LstInfst.  |  w niewoli  |  Korotscha, gubernia Kursk, Rosja  |  520,  s. 31  |  1917-02-03  |  Mazura  |  http://des.genealogy.net/search/show/14997208
  182. Macura Karol  |  Brenna, 1880  |  LIR 31  |  RgtsStb.  |  Inft.  |  ranny, w niewoli  |  Zusammengezogenes Evakuationshospital Nr. 8 in Moskau, Rosja  |  145,  s. 30  |  1915-03-20  |  Mazura  |  http://des.genealogy.net/search/show/15794212
  183. Macura Paweł  |  Brenna, 1884  |  SchR 31  |  zmarły (poległy)  |  1.3.1915  |  691,  s. 35  |  1918-08-14  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/21940497
  184. Madzia Franciszek  |  Brenna, 1897  |  IR 100  |  4. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  587,  s. 34  |  1917-06-07  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/19907638
  185. Madzia Jan  |  Brenna, 1872  |  LIR 25  |  7. Komp.  |  Infst.  |  w niewoli  |  Włochy  |  490,  s. 33  |  1916-11-16  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/18654953
  186. Madzia Jan  |  Brenna, 1879  |  IR 8  |  zaginął  |  10.8.1916  |  Podwyczolky/Wyczółki, powiat Buczacz, woj. tarnopolskie, dawniej Galicja, dziś Gončarivka, Ukraina  |  Čs. pěší pluk 8, str. 14  |  Madzia  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21297349
  187. Madzia Jan  |  Brenna, 1884  |  IR 100  |  4. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  18-22.5.1915  |  255,  s. 26  |  1915-09-02  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/16535157
  188. Madzia Jerzy  |  Brenna, 1887  |  IR 100  |  poległ  |  3.2.1917  |  Iacobeni, Okręg Suczawa, Bukovina, dziś Rumunia  |  Madzia  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21297350
  189. Madzia Józef  |  Brenna, ?  |  LIR. 31  |  "ranny: postrzał w lewe ramię"  |  11.1914  |  1917-10-27  |  Madzia  |  https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=nvv&datum=19141129&query=%22Heller%22+%22Brenna%22&ref=anno-search&seite=30
  190. Madzia Józef  |  Brenna, 1889  |  IR 100  |  10. Komp.  |  ErsRes.  |  zmarły  |  23-26.10.1914  |  113,  s. 24  |  1915-01-25  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/15656115
  191. Madzia Józef  |  Brenna, 1894  |  SchR 31  |  12. Komp.  |  Schütze  |  w niewoli  |  Rosja  |  599,  s. 38  |  1917-07-14  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/19954524
  192. Madzia Józef  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  10. Komp.  |  Ul.  |  ranny  |  276,  s. 26  |  1915-09-27  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/16251325
  193. Madzia Józef  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  MGA. 4  |  LstInfst.  |  ranny  |  515,  s. 33  |  1917-01-20  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/14771688
  194. Madzia Józef  |  Brenna, 1895  |  LIR 31  |  5. Komp.  |  LstInfst.  |  zmarły (poległy)  |  19.8.1917  |  621,  s. 36  |  1917-10-27  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/20483356
  195. Madzia Józef  |  Brenna, 1895  |  LIR 31  |  5. Komp.  |  Infst.  |  zmarły (poległy)  |  19.8.1917  |  625,  s. 31  |  1917-11-06  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/20496390
  196. Madzia Józef  |  Brenna, 1898  |  IR 100  |  MGA. III  |  LstInfst.  |  zmarły (poległy)  |  17.4.1917  |  602,  s. 40  |  1917-07-26  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/20221714
  197. Madzia Paweł  |  Brenna  |  LIR 31  |  7 Komp.  |  Infanterist  |  zmarły  |  050,  s. 24  |  1914-11-09  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/12763884
  198. Madzia Paweł  |  Brenna  |  LIR 31  |  1. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  214,  s. 29  |  1915-07-19  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/14183506
  199. Madzia Paweł  |  Brenna, 1873  |  LIR 31  |  w niewoli  |  Sulmona, Fonte d'Amore, Włochy  |  688,  s. 34  |  1918-01-08  |  Madziv  |  http://des.genealogy.net/search/show/21927884
  200. Madzia Paweł  |  Brenna, 1880  |  SchR 31  |  4. ErsKomp.  |  ErsResSchütze  |  w niewoli  |  Bogorodizk, gubernia Tula, Rosja  |  587,  s. 34  |  1917-06-07  |  Madia  |  http://des.genealogy.net/search/show/19907634
  201. Madzia Paweł  |  Brenna, 1886  |  LIR 31  |  7. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  Mologa, gubernia Jaroslaw, Rosja  |  406,  s. 35  |  1916-04-11  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/17770497
  202. Madzia Stanisław  |  Brenna, 1892  |  IR 100  |  11. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  540,  s. 32  |  1917-03-22  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/19265587
  203. Małysz Jan  |  Brenna, 1869  |  SchR 31  |  zmarły  |  5.3.1918  |  693,  s. 28  |  1918-08-30  |  Malysz  |  http://des.genealogy.net/search/show/21947682
  204. Małysz Józef  |  Brenna, 1881  |  IR 100  |  8. Komp.  |  ResInft.  |  w niewoli  |  Asinara, Reparto Fornelli, Włochy  |  546,  s. 33  |  1917-03-31  |  Małycz  |  http://des.genealogy.net/search/show/19289563
  205. Małysz Józef  |  Brenna, 1881  |  IR 100  |  8. Komp.  |  ResInfst.  |  w niewoli  |  Depot Bienard, Frankreich  |  552,  s. 63  |  1917-04-11  |  Małycz  |  http://des.genealogy.net/search/show/18093806
  206. Małysz Józef  |  Brenna, 1897  |  IR 100  |  15. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  564,  s. 31  |  1917-05-01  |  Malysz  |  http://des.genealogy.net/search/show/19637684
  207. Marek Jan  |  Brenna, 1892  |  FJB 16  |  4. Marschkomp.  |  Jäg.  |  ranny  |  Nov.1914  |  113,  s. 24  |  1915-01-25  |  Marek  |  http://des.genealogy.net/search/show/15656154
  208. Mendrek Karol  |  Brenna, 1884  |  SappB 10  |  1. Komp.  |  ResSapp.  |  w niewoli  |  Orenburg, Rosja  |  582,  s. 35  |  1917-05-30  |  Mendrek  |  http://des.genealogy.net/search/show/19888618
  209. Miczko Józef  |  Brenna, 1889  |  IR 100  |  1. Komp.  |  Inft.  |  ranny, w niewoli  |  Tambow, Evakuationshospital Nr. 57, Rosja  |  136,  s. 24  |  1915-03-03  |  Miczko  |  http://des.genealogy.net/search/show/15783007
  210. Mitschko Józef  |  Brenna, 1889  |  IR 100  |  4. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  2. - 6.5.1915  |  249,  s. 29  |  1915-08-27  |  Mitschko  |  http://des.genealogy.net/search/show/16491300
  211. Mojcek Jerzy  |  Brenna, 1885  |  LIR 31  |  15. Komp.  |  Gefr.  |  ranny  |  267,  s. 28  |  1915-09-16  |  Mojcek  |  http://des.genealogy.net/search/show/16222564
  212. Mojeścik Jan  |  Brenna, 1886  |  IR 100  |  3. Komp.  |  ResInft.  |  w niewoli  |  Tjumen, gubernia Tobolsk, Rosja  |  281,  s. 31  |  1915-10-01  |  Mojeścik  |  http://des.genealogy.net/search/show/16268480
  213. Mojeścik Paweł  |  Brenna, 1892  |  FJB 16  |  2 Komp.  |  Jäger  |  ranny  |  10.1914  |  Brno- szpital,   |  079,  s. 36  |  1914-12-14  |  Mojeszik, Mojesuk  |  http://des.genealogy.net/search/show/12866654
  214. Moskała Jan  |  Brenna, 1876  |  LIR 32  |  7. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  443,  s. 35  |  1916-07-20  |  Moskala  |  http://des.genealogy.net/search/show/18112281
  215. Moskała Józef  |  Brenna, 1888  |  LIR 31  |  12. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  Rasdolnoje, gubernia Primorsk, Rosja  |  406,  s. 38  |  1916-04-11  |  Moskala  |  http://des.genealogy.net/search/show/17770711
  216. Moskała Józef  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  9. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  575,  s. 40  |  1917-05-18  |  Moskala  |  http://des.genealogy.net/search/show/19821246
  217. Moskała Karol  |  Brenna, 1887  |  IR 93  |  2. ErsKomp.  |  LstInfst.  |  w niewoli  |  Uglitsch, gubernia Jaroslawl, Rosja  |  579,  s. 36  |  1917-05-24  |  Moskala  |  http://des.genealogy.net/search/show/19836104
  218. Moskała Paweł  |  Brenna, 1884  |  LIR 7  |  10. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  Rosja  |  450,  s. 36  |  1916-08-10  |  Moskala  |  http://des.genealogy.net/search/show/15222455
  219. Moskała Rudolf  |  Brenna, 1895  |  LIR 31  |  5. Komp.  |  LstInfst.  |  zmarły  |  19.5.1915  |  561,  s. 40  |  1917-04-26  |  Moskala  |  http://des.genealogy.net/search/show/19770828
  220. Pietrzyk Jan  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  2. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  281,  s. 36  |  1915-10-01  |  Pietrzyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/16268805
  221. Pietrzyk Jerzy  |  Brenna, 1878  |  FstAR.2  |  Batt. 2  |  Kan.  |  ranny  |  433,  s. 44  |  1916-06-21  |  Pietrzyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/18052321
  222. Pietrzyk Józef  |  Brenna, 1887  |  IR 100  |  11. Komp.  |  ResInft.  |  ranny  |  137,  s. 31  |  1915-03-04  |  Pietrzyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/15785961
  223. Pietrzyk Józef  |  Brenna, 1887  |  Zaginiony  |  27.10.1914  |  Augustów, Polska, dawniej Rosja  |  Pietrzyk  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21321383
  224. Pietrzyk Józef  |  Brenna, 1893  |  IR 100  |  zmarły  |  15.8.1917  |  679,  s. 43  |  1918-10-06  |  Pietrzyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/21717340
  225. Pilch Andrzej  |  Brenna, 1896  |  LIR 31  |  9. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  276,  s. 31  |  1915-09-27  |  Pilch  |  http://des.genealogy.net/search/show/16309083
  226. Pilch Paweł  |  Brenna, 1875  |  LIR 32  |  3. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  443,  s. 40  |  1916-07-20  |  Pilch  |  http://des.genealogy.net/search/show/18112627
  227. Pilch Paweł  |  Brenna, 1894  |  IR 93  |  6. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  627,  s. 35  |  1917-11-13  |  Pilch  |  http://des.genealogy.net/search/show/20504053
  228. Pillich Jerzy  |  Brenna, 1883  |  IR 93  |  7. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  296,  s. 34  |  1915-10-20  |  Pillich  |  http://des.genealogy.net/search/show/16425194
  229. Polok Jerzy  |  Brenna, 1884  |  IR 54  |  12. Komp.  |  ResInft.  |  w niewoli  |  Elabuga, gubernia Wjatka, Rosja  |  375,  s. 37  |  1916-02-11  |  Polok  |  http://des.genealogy.net/search/show/17512213
  230. Rössel Franciszek  |  Brenna, 1888  |  IR 100  |  12 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |  046,  s. 36  |  1914-11-05  |  Rössel  |  http://des.genealogy.net/search/show/12712610
  231. Rössel Jan  |  Brenna, 1893  |  IR 100  |  9. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  137,  s. 34  |  1915-03-04  |  Rösl  |  http://des.genealogy.net/search/show/15786172
  232. Rudzicki Paweł  |  Brenna, 1892  |  UR 1  |  2. Esk.  |  Ul.  |  ranny  |  469,  s. 42  |  1916-09-26  |  Rudcicky  |  http://des.genealogy.net/search/show/18165317
  233. Sbijowsky Karol  |  Brenna  |  LIR 31  |  8. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  Nov.1914  |  117,  s. 31  |  1915-01-30  |  Sbijowsky  |  http://des.genealogy.net/search/show/15743492
  234. Sidzina Adam  |  Brenna, 1873  |  IR 100  |  14. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  534,  s. 48  |  1917-03-10  |  Sidina  |  http://des.genealogy.net/search/show/15165034
  235. Sidzina Jerzy  |  Brenna, 1895  |  LIR 31  |  4. ErsKomp.  |  LstInft.  |  w niewoli  |  Tim, gubernia Kursk, Rosja  |  408,  s. 46  |  1916-04-14  |  Sidzina  |  http://des.genealogy.net/search/show/17778228
  236. Sidzina Józef  |  Brenna, 1892  |  LIR 31  |  2. ErsKomp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  485,  s. 52  |  1916-11-01  |  Sidzina  |  http://des.genealogy.net/search/show/18636833
  237. Sikora Jan  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  poległ  |  27.11.1914  |  Gravica, kanton Sarajewo, Bośnia i Hercegowina (?)  |  Sýkora  |  https://www.vuapraha.cz/soldier/21359702
  238. Sikora Jan  |  Brenna, 1892  |  IR 100  |  8. Komp.  |  ErsResKorp.  |  ranny  |  604,  s. 46  |  1917-07-31  |  Sikora  |  http://des.genealogy.net/search/show/15485603
  239. Sikora Paweł  |  Brenna, 1886  |  LIR 31  |  3. Komp.  |  Infst.  |  zmarły  |  20.5.1915  |  561,  s. 51  |  1917-04-26  |  Sikora  |  http://des.genealogy.net/search/show/19627519
  240. Skrzyzala Paweł  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  2 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |  023,  s. 28  |  1914-10-10  |  Skrzyzala  |  http://des.genealogy.net/search/show/12137766
  241. Skrzyżala Paweł  |  Brenna, 1890  |  IR 100  |  10. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  276,  s. 36  |  1915-09-27  |  Skřizala  |  http://des.genealogy.net/search/show/16252116
  242. Słowiok Franciszek  |  Brenna, 1890  |  FJB 13  |  1. Komp.  |  Jäg.  |  w niewoli  |  Mologa, gubernia Jaroslaw, Rosja  |  425,  s. 48  |  1916-05-29  |  Slorviok  |  http://des.genealogy.net/search/show/18022831
  243. Słowiok Karol  |  Brenna, 1894  |  IR 93  |  2. ErsKomp.  |  LstInfst.  |  w niewoli  |  Uglitsch, gubernia Jaroslawl, Rosja  |  579,  s. 50  |  1917-05-24  |  Slowjak  |  http://des.genealogy.net/search/show/19836987
  244. Słowiok Paweł  |  Brenna, 1891  |  IR 100  |  13. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  Petropawlowsk, gubernia Akmolinsk, Rosja  |  332,  s. 39  |  1915-12-10  |  Slowiok  |  http://des.genealogy.net/search/show/16974600
  245. Spitzer Karol  |  Brenna, 1887  |  IR 93  |  14 Komp.  |  Infanterist Titular-Gefreiter  |  ranny  |  039,  s. 31  |  1914-10-29  |  Spitzer  |  http://des.genealogy.net/search/show/12454670
  246. Spitzer Rudolf  |  Brenna, 1877  |  LIR 31  |  w niewoli, powrócił w ramach wymiany jeńców  |  698,  s. 54  |  1918-11-10  |  Spitzer  |  http://des.genealogy.net/search/show/21966334
  247. Staś Franciszek  |  Brenna, 1894  |  IR 100  |  9. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  251,  s. 44  |  1915-08-29  |  Staš  |  http://des.genealogy.net/search/show/16523797
  248. Staś Michał  |  Brenna, 1891  |  SchR 31  |  12. Komp.  |  Schütze  |  w niewoli  |  Rosja  |  599,  s. 54  |  1917-07-14  |  Staś  |  http://des.genealogy.net/search/show/19955612
  249. Stojanik Franciszek  |  Brenna, 1882  |  IR 100  |  2. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  184,  s. 48  |  1915-05-28  |  Stojanek  |  http://des.genealogy.net/search/show/14020892
  250. Stojanik Józef  |  Brenna, 1897  |  LstBezKmdo 31, przydzielony do SchR 31  |  6. Komp.  |  LstSchütze  |  zmarły (poległy)  |  25.10.1917  |  638,  s. 55  |  1917-12-22  |  Stojanek  |  http://des.genealogy.net/search/show/20730171
  251. Stowiok Franciszek  |  Brenna, 1890  |  FJB 13  |  1. Komp.  |  Jäg.  |  w niewoli, ranny  |  Vereinigtes Evakuationsspital Nr. 17 in Moskau, Rosja  |  323,  s. 42  |  1915-11-27  |  Stowiok  |  http://des.genealogy.net/search/show/16846898
  252. Stuszek Antoni  |  Brenna, 1895  |  IR 100  |  14. Komp.  |  LstInfst.  |  zmarły  |  10.12.1916  |  559,  s. 55  |  1917-04-24  |  Stuszek  |  http://des.genealogy.net/search/show/19497136
  253. Szczepan Michał  |  Brenna, 1885  |  LIR 31  |  5. Komp.  |  ErsResInfst.  |  w niewoli  |  Tim, gubernia Kursk, Rosja  |  520,  s. 47  |  1917-02-03  |  Szczepon  |  http://des.genealogy.net/search/show/14998569
  254. Szewczyk Józef  |  Brenna, 1884  |  LIR 31  |  9. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  276,  s. 38  |  1915-09-27  |  Szewczyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/16252299
  255. Urbaś Jerzy  |  Brenna, 1897  |  IR 100  |  14. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  587,  s. 53  |  1917-06-07  |  Urbaš  |  http://des.genealogy.net/search/show/19908904
  256. Urbaś Karol  |  Brenna, 1896  |  LIR 31  |  13. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  255,  s. 43  |  1915-09-02  |  Urbaš  |  http://des.genealogy.net/search/show/16536398
  257. Warzecha Jan  |  Brenna, 1880  |  LIR 31  |  12. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  546,  s. 57  |  1917-03-31  |  Wařecha  |  http://des.genealogy.net/search/show/19291246

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  1. Balcarek Rudolf  |  Górki M., 1894  |  IR 100  |  7. Komp.  |  LstGefr.  |  zmarły  |  7-31.1.1917  |  542,  s. 7  |  1917-03-24  |  Balcarek  |  http://des.genealogy.net/search/show/19271286
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  2. Bojda Franciszek  |  Górki W., 1880  |  LIR 31  |  4. Komp.  |  Gefr.  |  ranny  |  267,  s. 8  |  1915-09-16  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/16220906
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  3. Bojda Franciszek  |  Górki W., 1885  |  LIR 31  |  16. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  15-18.5.1915  |  209,  s. 10  |  1915-07-13  |  Bojda  |  http://des.genealogy.net/search/show/15891853
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  4. Borkala Jan  |  Górki W., 1896  |  IR 100  |  2. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  515,  s. 10  |  1917-01-20  |  Borkala  |  http://des.genealogy.net/search/show/14775220
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  5. Buryan Paweł  |  Górki W., 1888  |  IR 100  |  RgtsStb.  |  Zugsf., TitFeldw.  |  ranny  |  272,  s. 9  |  1915-09-23  |  Buryan  |  http://des.genealogy.net/search/show/16237428
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  6. Cholewa Jan  |  Górki M., 1897  |  IR 100  |  15. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  636,  s. 13  |  1917-12-15  |  Cholewa  |  http://des.genealogy.net/search/show/20720310
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  7. Chrapek Józef  |  Górki M., 1880  |  LIR 31  |  12. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  3.5.1915  |  192,  s. 11  |  1915-06-11  |  Chrapek  |  http://des.genealogy.net/search/show/14085710
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  8. Chrapek Paweł  |  Górki M., 1898  |  IR 100  |  16. Komp.  |  LstInfst.  |  zmarły  |  9.8.1916  |  534,  s. 10  |  1917-03-10  |  Chrapek  |  http://des.genealogy.net/search/show/15145131
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  9. Duda Franciszek  |  Górki W., 1895  |  IR 100  |  3. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  276,  s. 12  |  1915-09-27  |  Duda  |  http://des.genealogy.net/search/show/16250234
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  10. Duda Franciszek  |  Górki W., 1896  |  IR 100  |  1. Komp.  |  Einjährig-Freiwillige ZugsfTitFeldw.  |  ranny  |  540,  s. 5  |  1917-03-22  |  Duda  |  http://des.genealogy.net/search/show/14421014
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  11. Duda Jan  |  Górki W., 1888  |  LIR 31  |  2. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  209,  s. 15  |  1915-07-13  |  Duda  |  http://des.genealogy.net/search/show/15892242
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  12. Duda Jan  |  Górki W., 1888  |  LIR 31  |  2. Komp.  |  Inft.  |  w niewoli  |  Tim, gubernia Kursk, Rosja  |  408,  s. 12  |  1916-04-14  |  Duda  |  http://des.genealogy.net/search/show/17776111
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  13. Duda Jan  |  Górki W., 1888  |  LIR 31  |  2. Komp.  |  Infst.  |  w niewoli  |  Tim, gubernia Kursk, Rosja  |  520,  s. 13  |  1917-02-03  |  Duda  |  http://des.genealogy.net/search/show/15029303
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  14. Dziadek Adolf  |  Górki W., 1895  |  IR 100  |  12. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  276,  s. 12  |  1915-09-27  |  Dziadek  |  http://des.genealogy.net/search/show/16250254
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  15. Dziadek Antoni  |  Górki W., 1892  |  IR 100  |  4. Komp.  |  LstInfst.  |  zmarły  |  12-13.7.1916  |  534,  s. 45  |  1917-03-10  |  Pziadek  |  http://des.genealogy.net/search/show/15161151
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  16. Ferfecki Karol  |  Górki W., 1892  |  IR 100  |  LstInfst.  |  ranny  |  515,  s. 16  |  1917-01-20  |  Ferfecki  |  http://des.genealogy.net/search/show/14791838
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  17. Gruchel Franciszek  |  Górki W., 1879  |  LIR 31  |  6. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  272,  s. 15  |  1915-09-23  |  Gruchel  |  http://des.genealogy.net/search/show/16237852
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  18. Gruchel Jan  |  Górki M., 1877  |  IR 100  |  16. Komp.  |  LstInfst.  |  zmarły  |  10.8.1916  |  534,  s. 18  |  1917-03-10  |  Gruchel  |  http://des.genealogy.net/search/show/15160210
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  19. Gurniak Adolf  |  Górki M., 1896  |  IR 100  |  1. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  281,  s. 18  |  1915-10-01  |  Gurniak  |  http://des.genealogy.net/search/show/16267422
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  20. Herzyk Jan  |  Górki M., 1882  |  SchR 31  |  3. ErsKomp.  |  LstSchütze  |  w niewoli  |  Irbit, gubernia Perm, Rosja  |  595,  s. 16  |  1917-07-05  |  Herzyk  |  http://des.genealogy.net/search/show/19937158
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  21. Jaworski Teofil  |  Górki W., 1897  |  IR 100  |  6. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  542,  s. 24  |  1917-03-24  |  Jaworski  |  http://des.genealogy.net/search/show/19272489
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  22. Jurca Franciszek  |  Górki W., 1886  |  LIR 31  |  9 Komp.  |  Infanterist  |  zmarły  |  021,  s. 20  |  1914-10-08  |  Jurca  |  http://des.genealogy.net/search/show/12186005
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  23. Jurca Franciszek  |  Górki W., 1886  |  LIR 31  |  9 Komp.  |  Infanterist  |  zmarły  |  050,  s.19  |  1914-11-09  |  Jurca  |  http://des.genealogy.net/search/show/12771503
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  24. Kasprzyca Jerzy  |  Górki W., 1878  |  LstB104  |  1. Komp.  |  Infst.  |  w niewoli  |  Pereslawl Salesky, gubernia Wladimir, Rosja  |  520,  s. 23  |  1917-02-03  |  Kasprzyca  |  http://des.genealogy.net/search/show/15000927
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  25. Kisiala Franciszek  |  Górki W., 1889  |  IR 100  |  7. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  21. - 23.7.1915  |  272,  s. 21  |  1915-09-23  |  Kisiala  |  http://des.genealogy.net/search/show/16238281
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  26. Kisiała Jan  |  Górki W., 1891  |  IR 100  |  6. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  272,  s. 21  |  1915-09-23  |  Kisiela  |  http://des.genealogy.net/search/show/16238282
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  27. Kisiala Karol  |  Górki W., 1886  |  LIR 31  |  6. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  136,  s. 18  |  1915-03-03  |  Kisiala  |  http://des.genealogy.net/search/show/15782552
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  28. Kisiała Paweł  |  Górki W., 1872  |  LIR 13  |  13. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  276,  s. 20  |  1915-09-27  |  Kisiala  |  http://des.genealogy.net/search/show/16250903
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  29. Kisiała Paweł  |  Górki W., 1872  |  LIR 13  |  7. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  595,  s. 20  |  1917-07-05  |  Kisiala  |  http://des.genealogy.net/search/show/19937415
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  30. Kisiała Paweł  |  Górki W., 1887  |  LIR 31  |  1. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  29-30.7.1915  |  276,  s. 23  |  1915-09-27  |  Kysiala  |  http://des.genealogy.net/search/show/16251147
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  31. Kohut Jerzy  |  Górki W., 1883  |  IR 100  |  1. Komp.  |  Inft.  |  zmarły  |  9.3.1915  |  184,  s. 26  |  1915-05-28  |  Kohut  |  http://des.genealogy.net/search/show/14019464
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  32. Kohut Jerzy  |  Górki W.?, 1883  |  IR 100  |  3 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |  023,  s. 17  |  1914-10-10  |  Kohut  |  http://des.genealogy.net/search/show/12130909
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  33. Kohut Józef  |  Górki W., 1878  |  LstIR 31  |  2 Komp.  |  Ersatz-Reservist  |  ranny  |  177,  s. 55  |  1915-05-13  |  Kohut  |  http://des.genealogy.net/search/show/13160671
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  34. Konderla Michał  |  Górki W., 1894  |  IR 93  |  LstInfst.  |  w niewoli  |  Samara, Rosja  |  668, s. 31  |  1918-04-19  |  Konderla  |  http://des.genealogy.net/search/show/21402256
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  35. Korzonek Karol  |  Górki W., 1891  |  SchR 31  |  1. Komp.  |  Schütze  |  w niewoli  |  Rosja  |  599,  s. 35  |  1917-07-14  |  Korzonek  |  http://des.genealogy.net/search/show/19954290
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  36. Krząszcz (?) Jerzy  |  Górki W., 1877  |  LIR 31  |  1. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  272,  s. 24  |  1915-09-23  |  Krszacs  |  http://des.genealogy.net/search/show/16238517
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  37. Kubaczka Adam  |  Górki W., 1876  |  FJB 6  |  3. Komp.  |  LstJäg.  |  ranny  |  488,  s. 31  |  1916-11-09  |  Kubaczka  |  http://des.genealogy.net/search/show/18647401
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  38. Kubetzka Karol  |  Górki W., 1892  |  IR 100  |  2. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  575,  s. 32  |  1917-05-18  |  Kubetzka  |  http://des.genealogy.net/search/show/19820763
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  39. Macura Jerzy  |  Górki W., 1886  |  IR 100  |  14. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  113,  s. 24  |  1915-01-25  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/15656104
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  40. Macura Jerzy  |  Górki W., 1886  |  IR 100  |  16. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  113,  s. 24  |  1915-01-25  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/15656105
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  41. Macura Józef  |  Górki W., 1896  |  LIR 31  |  14. Komp.  |  ErsRes.  |  ranny  |  267,  s. 26  |  1915-09-16  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/16222391
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  42. Macura Józef  |  Górki W., 1896  |  LIR 31  |  2. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  485,  s. 37  |  1916-11-01  |  Mačura  |  http://des.genealogy.net/search/show/18635708
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  43. Macura Józef  |  Górki W., 1896  |  LIR 31  |  6. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  554,  s. 31  |  1917-04-14  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/19476032
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  44. Macura Józef  |  Górki W., 1896  |  SchR 31  |  LstSchütze  |  zmarły  |  21.2.1917  |  575,  s. 36  |  1917-05-18  |  Macura  |  http://des.genealogy.net/search/show/19821000
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  45. Madej Jan  |  Górki W., 1876  |  LstB104  |  3. Komp.  |  Infst.  |  w niewoli  |  Rosja  |  462,  s. 28  |  1916-09-09  |  Madej  |  http://des.genealogy.net/search/show/18142001
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  46. Madej Józef  |  Górki W., 1895  |  IR 100  |  2. Marschkomp.  |  Inft.  |  ranny  |  265,  s. 29  |  1915-09-14  |  Madej  |  http://des.genealogy.net/search/show/16721730
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  47. Madzia Franciszek  |  Górki W., 1881  |  LIR 22  |  2. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  320,  s. 31  |  1915-11-22  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/16793073
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  48. Madzia Jan  |  Górki M., 1874  |  LIR 31  |  10. Komp.  |  LstInfst.  |  w niewoli  |  S. Mario C. V., Włochy  |  569,  s. 33  |  1917-05-08  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/19656146
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  49. Madzia Józef  |  Górki W., 1896  |  LIR 31  |  1. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  310,  s. 27  |  1915-11-09  |  Madzia  |  http://des.genealogy.net/search/show/16758502
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  50. Małysz Jan  |  Górki M., 1892  |  DR 12  |  4. Esk.  |  Drag.  |  ranny  |  276,  s. 26  |  1915-09-27  |  Mališ  |  http://des.genealogy.net/search/show/16251344
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  51. Marekwica Józef  |  Górki W., 1895  |  IR 100  |  16. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  534,  s. 34  |  1917-03-10  |  Marekwica  |  http://des.genealogy.net/search/show/15159750
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  52. Musioł Józef  |  Górki M., 1874  |  IR 100  |  8. Komp.  |  ResInfst.  |  zmarły  |  2-10.4.1917  |  577,  s. 37  |  1917-05-21  |  Musioł  |  http://des.genealogy.net/search/show/19992873
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  53. Ogrodzki Antoni  |  Górki M., 1881  |  IR 100  |  8. Komp.  |  ErsResInfst.  |  ranny  |  610,  s. 41  |  1917-09-04  |  Ogrotzki  |  http://des.genealogy.net/search/show/15514970
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  54. Ogrodzki Franciszek  |  Górki M., 1884  |  IR 100  |  13 Komp.  |  Infanterist  |  ranny  |  023,  s. 23  |  1914-10-10  |  Ogrocki  |  http://des.genealogy.net/search/show/12134774
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  55. Ogrodzki Jan  |  Górki M., 1882  |  IR 24  |  2. MarschBaon.  |  ResInft.  |  ranny  |  135,  s. 29  |  1915-03-02  |  Ogrodzki  |  http://des.genealogy.net/search/show/15842905
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  56. Ogrodzki Jan  |  Górki M., 1882  |  IR 24  |  1. Komp.  |  ResInft.  |  ranny  |  295,  s. 29  |  1915-10-19  |  Ogrodski  |  http://des.genealogy.net/search/show/16421834
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  57. Ogrodzki Józef  |  Górki M., ?  |  LIR 31  |  4. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  184,  s. 36  |  1915-05-28  |  Ogrodzki  |  http://des.genealogy.net/search/show/14020126
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  58. Płaczek Józef  |  Górki W., 1885  |  LIR 31  |  10. Komp.  |  Korp.  |  ranny  |  197,  s. 33  |  1915-06-21  |  Platschek  |  http://des.genealogy.net/search/show/14123249
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  59. Płonka Ludwik  |  Górki W., 1890  |  IR 100  |  7. Komp.  |  Zugsf.  |  zmarły  |  21-23.7.1915  |  272,  s. 32  |  1915-09-23  |  Plonka  |  http://des.genealogy.net/search/show/16239141
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  60. Polaczek Józef  |  Górki W., 1894  |  IR 100  |  19. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  534,  s. 43  |  1917-03-10  |  Polaschek  |  http://des.genealogy.net/search/show/15152442
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  61. Polaczek Józef  |  Górki W., 1894  |  IR 100  |  10. Komp.  |  LstInfst.  |  ranny  |  564,  s. 40  |  1917-05-01  |  Polaczek  |  http://des.genealogy.net/search/show/19638290
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  62. Przybyła Franciszek  |  Górki W., 1895  |  IR 100  |  18. Komp.  |  Infst.  |  ranny  |  515,  s. 42  |  1917-01-20  |  Przybyla  |  http://des.genealogy.net/search/show/14791703
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  63. Rucki Jerzy  |  Górki M., 1883  |  IR 99  |  6. Komp.  |  ResInfstTitGefr.  |  ranny  |  635,  s. 41  |  1917-12-14  |  Rucki  |  http://des.genealogy.net/search/show/20783688
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  64. Rycho Franciszek  |  Górki M., 1891  |  IR 100  |  10. Komp.  |  Inft.  |  ranny  |  276,  s. 33  |  1915-09-27  |  Rycho  |  http://des.genealogy.net/search/show/16251942
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  65. Sikora Paweł  |  Górki M., 1879  |  LIR 31  |  8. Komp.  |  Infst.  |  w niewoli  |  Mologa, gubernia Jaroslawl, Rosja  |  569,  s. 49  |  1917-05-08  |  Sikora  |  http://des.genealogy.net/search/show/19657183
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  66. Skryzak ? Paweł  |  Górki W., 1883  |  LIR 15  |  16. Komp.  |  LstInfst.  |  w niewoli  |  Rosja  |  469,  s. 46  |  1916-09-26  |  Skryzak  |  http://des.genealogy.net/search/show/18165606
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  67. Skrzypek Florian  |  Górki W., 1889  |  IR 100  |  14. Komp.  |  ErsRes.  |  ranny  |  066,  s. 27  |  1914-11-21  |  Skrzypek  |  http://des.genealogy.net/search/show/15366216
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  68. Skrzyżala Franciszek  |  Górki W., 1888  |  LIR 31  |  15. Komp.  |  Infst.  |  zmarły  |  18.5.1915  |  561,  s. 52  |  1917-04-26  |  Skrzyzala  |  http://des.genealogy.net/search/show/19627564
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  69. Śliwka Paweł  |  Górki W., 1882  |  LIR 31  |  2. Komp.  |  ErsRes.  |  w niewoli  |  Rußland  |  404,  s. 48  |  1916-04-05  |  Sliwka  |  http://des.genealogy.net/search/show/17764034
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  70. Strach Franciszek  |  Górki M?., 1897  |  LIR 31  |  2. Komp.  |  EinjFreiwGefrTitKorp.  |  ranny  |  485,  s. 55  |  1916-11-01  |  Strach  |  http://des.genealogy.net/search/show/18637021
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  71. Szczepański Józef  |  Górki W., 1894  |  IR 100  |  Infst.  |  zmarły  |  7.9.1917  |  650,  s. 47  |  1918-07-02  |  Szczepański  |  http://des.genealogy.net/search/show/20926328
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  72. Waliczek Józef  |  Górki M., 1884  |  FJB 5  |  1. Komp.  |  Jäg.  |  w niewoli  |  156,  s. 43  |  1915-04-08  |  Waliczek  |  http://des.genealogy.net/search/show/13819294
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  73. Waliczek Józef  |  Górki M., 1884  |  FJB 5  |  1. Komp.  |  ResJäg.  |  w niewoli  |  Aschabad, Rosja  |  372,  s. 50  |  1916-02-07  |  Waliczek  |  http://des.genealogy.net/search/show/17504345
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  74. Zieleźnik Józef  |  Górki W., 1885  |  LIR 31  |  12. Komp.  |  Infst.  |  ranny, w niewoli  |  Vereinigtes Evakuationsspital Nr. 8 in Moskau, Rosja  |  520,  s. 55  |  1917-02-03  |  Zieležnik  |  http://des.genealogy.net/search/show/15011388
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  75. Zieleźnik Józef  |  Górki W., 1885  |  LIR 31  |  12. Komp.  |  ErsResInfst.  |  zurückgekehrt  |   |  552,  s. 58  |  1917-04-11  |  Železnik  |  http://des.genealogy.net/search/show/18093023
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  76. Zieleźnik Theofil  |  Górki W., 1896  |  IR 100  |  RgtsStb.  |  LstInfst.  |  ranny  |   |  540,  s. 57  |  1917-03-22  |  Zieleznik  |  http://des.genealogy.net/search/show/19308999

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Stopnie wojskowe
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Najważniejsze roszyfrowane stopnie i terminy:
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Lst+ stopień= żołnierz Landszturmu, np. 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • LstSchütze - szeregowy Landwehry/Strzelców (SchR)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • LstInf. / LstInfst. – Landsturminfanterist – szeregowy landszturmu
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Schütze – szeregowy Landwehry/Strzelców (SchR)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Jäg. – Jäger – strzelec (szeregowy w jednostkach strzeleckich)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Unterjäg. – Unterjäger – kapral (w jednostkach strzeleckich)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Patrf. – Patrouilleführer – starszy szeregowy (w jednostkach strzeleckich)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Inft. – Infanterist – szeregowy piechoty
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Res+ stopień - Reserve Rezerwowy, Rezerwista, np.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • ResInfst. / ResInft. / ResInft. – Reserve Infanterist – szeregowy piechoty-rezerwista
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Ers – zapasowy
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • ErsRes. – Ersatzreservist – szeregowy rezerwy zapasowej
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Tit + stopień – tytularny
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • TitZugsf. – titular Zufgsführer – tytularny plutonowy
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • inne:
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Sapp. – Sappeur – saper (szeregowy w jednostkach saperów)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Feldw. – Feldwebel – sierżant
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Korp. – Korporal – kapral
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • EinjFreiw - Einjährig-Freiwillige
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Jednoroczny ochotnik (niem. Der Einjährig-Freiwilliger) – osoba mająca wykształcenie średnie (matura) lub wyższe, która zgłosiła się samodzielnie do służby wojskowej.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • "Służba trwała jeden rok w wybranym przez ochotnika rodzaju broni (w Austrii była to rezerwa oficerska). Służba mogła być przedłużona z inicjatywy ochotnika, jak i armii, za zgodą ochotnika. 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Później, gdy nasiliło się (szczególnie w Galicji) uchylanie od służby wojskowej, zdarzały się przypadki przymusowego wcielania do armii w charakterze jednorocznych ochotników.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Zgłoszenie się do służby wojskowej w charakterze jednorocznego ochotnika dawało wiele możliwości – między innymi: wybór rodzaju broni, miejsca służby, a także stanowiło szansę szybkiego uzyskania awansu w wojsku, ponieważ roczna służba zakończona była egzaminem na stopień podoficerski". https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednoroczny_ochotnik

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Najniższe stopnie wojskowe (podoficerowie i szeregowcy)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            1. Feldwebel Fw master sergeant
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            2. Feuerwerker Fwkr artillery artificer (sergeant rank)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            3. Zugsführer Zgsf sergeant, platoon leader - Plutonowy
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            4. Korporal Korp corporal - Kapral
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            5. Gefreiter Gefr private first class -  - Gefrajter - Starszy szeregowy
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            6. Gemeiner (pl. Gemeine) - ang. private - Szeregowy 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • określenia tego nie używano; zamiast niego funkcjonowały nazwy szczegółowe, zleżnie od przydziału (zob.: https://en.wikipedia.org/wiki/Gemeiner): zob. niżej:
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Dragoner (en: dragoon),
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Füsilier (fusilier | Am. also fusileer),
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Grenadier,
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Husar (hussar),
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Infanterist (infantryman)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Jäger – strzelec
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Pionier (engineer)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Schütze – strzelec
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Ulan (uhlan), etc.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • inne terminy, dot. jednostek armii austro-węgierskiej, przetłumaczeyć można korzystając z linków: 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • https://moremaiorum.pl/listy-strat-zolnierzy-austro-wegierskiej-slowniczek/ ;
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_termin%C3%B3w_i_skr%C3%B3t%C3%B3w_w_armii_Austro-W%C4%99gier
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • https://en.wikipedia.org/wiki/Rank_insignia_of_the_Austro-Hungarian_Army


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Postulaty na przyszłość

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          1) Powyższa lista powinna być stale uzupełniana. Uważa się, iż dalsze kwerendy mogą przynieść jeszcze bardziej szczegółowe dane nt. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • rannych i chorych, 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • w liczbie ok. 20-50 nazwisk 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • w większości będą to dane dublujące się, ale ok. 1/3 może przynieść nowe informacji eszczegółowe, np. na temat obrażeń i miejsca rekonwalescencji
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • żołnierzy służących w oddziałach narodowych, tj. Legionach Polskich i Czechosłowckich
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • szacuje się, że będzie można odszukać danych na temat ok. 7-15 mieszkańców Brennej i Górek służcych w legionach
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • żołnierzy służących w poszczególnych oddziałach c. k. armii
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • ponadto kwerenda powinna objąć czasopisma, tajkie jak np. "Gwiazdka Cieszyńska", które nie tylko drukowały przedruki z list strat, ale też informacje o odznaczeniach, pozdrowieniach przesyłanych z frontu, itp.; spodziewamy się uzyskać w ten sposób informacje o ok. 10-20 kolejnych żołnierzach
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • dane powyższe należy uzupełnic o dane z wywiadów i ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców, w ten sposób można zdobyć informacę o ok. 10-30 kolejnych weteranach


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          2) Powyższa lista powinna być także konfrontowana z innymi dokumentami, np. z:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Podsumowując: Dzięki konfrontacji listy weteranów I wojny światowej z danymi z wskazanymi wyżej zbiorami (dokumentami, księgami metrykalnymi, itp.) możliwe będzie pełne odtworzenie losów wielu z naszych krewnych i rodaków. Ostrożne szacunki pozwalają spodziewać się ok. 70 dalszych wypisów, w tym ok. 50 nowych nazwisk, w tym minimum 10 udokumentowanych przypadków śmierci.


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Co daje nam powyższe zestawienie?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Między innymi daje nam szansę by poznać jednostkę wojskową, w której służył nasz przodek i spróbować odtworzyć jego szlak bojowy. Można tego dokonać, m.in. korzystając z danych dostępnych w internecie, a także drukowanych wspomnień i pamiętników innych uczestników walk.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Zdecydowana większość naszych rodaków służyła w jednostkach stacjonujących w Cieszynie, było to ok. 80 % z wszystkich powołanych pod broń:
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • blisko 40% służyło w 100. Pułku Piechoty (IR 100, kompanie w: Cieszynie i Krakowie) - łącznie ok. 130 wypisów,
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • co czwarty z powołąnych pod broń należał do 31 Pułku Piechoty obrony krajowej (LIR 31), przemianowanego w 1916 roku na Pułk strzelców (SchR 31), ok. 28 %, łącznie ok 90 wypisów
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Landwera to obrona krajowa austriackiej części monarchii. 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • K.k. LIR 31 (k.k. SchR 31) tworzył 46 dywizję piechoty obrony krajowej (strzelców)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • być może uda się w przyszłości zlokalizować część pochówków żołnierzy służących w tym oddziale: http://wicy.webd.pl/polegli/pulk2.php?lng=pl&jedn=790
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Guziki koloru srebrnego z cyfrą arabską jednostki - 31
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • co dziesiąty z powołanych pod broń należał do 31 Pułk Piechoty Landsturmu (LstIR 31), czyli pospolitego ruszenia (ok. 10 %, blisko 30 wypisów)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • K.k. LstIR 31 tworzy 106 dywizję piechoty landsturmu
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • LstIR, czyli pułk piechoty landszturmu, to "pospolite ruszenie", do którego trafiały w znacznej mierze starsze roczniki. Z punktu widzenia wojskowego był to więc "drugi sort", choć wystawiał również i jednostki świetnie walczące na froncie. 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Pod koniec wojny nie było już LanwehrIR, tylko SchR. Więc użycie skrótu "LIR" w stosunku do Landsturmu mogło być kuszące i nie założę się, czy aby tego czasem nie stosowano. Tego typu zamiany są widoczne na cmentarzach wojennych (powinno być LstIR.6, a jest SchR.6, zapewne to ślad omyłkowego zapisu "LIR" w dokumentach)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • pozostałych 20 % żołnierzy stacjonowało w  innych jednostkach, które w czasie pokoju rozmieszczone były na Śląsku Opawskim, na Morawach i w Krakowie
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • najwięcej, bo połowa z tej liczby przypisana była do takich oddziałów jak Bataliony Strzelców Polnych określanych skrótami FJB 5 i FJB 16
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Schlesisches Feldjägerbataillon nr. 16 (FJB 16), z Moraw i Krakowa
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • kuk Feldjäger batalion nr 16
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Rok założenia: 1849; XIV Korpus Armijny; 8 Dywizja Piechoty; 16 Brygada Piechoty
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Narodowości: 56% Niemcy – 34% Czesi – 10% inne
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Język batalionu: czeski, niemiecki
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Uzupełniająca kadra okręgowa i kompania zastępcza: Troppau
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Garnizon: Levico (Tyrol, Trentino, dziś Włochy)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Dowódca: major Karl Lerch
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • zob.: https://de.wikipedia.org/wiki/K.u.k._Feldj%C3%A4ger
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • nosili charakterystyczne guziki w kolorze złotym z cyfrą arabską
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • Mährisch-schlesiches Feldjägerbataillon Nr. 5 (FJB 5) 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • kuk Feldjäger batalion nr 5
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Powstał: 1808; III. Korpus Armii; 6 Dywizja Piechoty; 12 Brygada Piechoty
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Narodowości: 39% Niemcy - 25% Czesi - 25% Polacy - 11% inne
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Język batalionu: czeski, niemiecki, polski
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Garnizon: Tarvisio
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Uzupełniająca kadra okręgowa i kompania zastępcza: Ołomuniec
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • Dowódca: podpułkownik Carl Pöscheck
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                • zob.: https://de.wikipedia.org/wiki/K.u.k._Feldj%C3%A4ger
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • 93. Pułk Piechoty (IR 93) z Szumperku (po kilkanaście wypisów) 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Wykaz wszystkich jednostek

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Pułki piechoty
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • R 3 - Kromieryż
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 8 - Brno
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 11 - Piasek
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 18 - Hradec Kralove
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 21 - Čáslav
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 24 - ?
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 54 - Ołomuniec
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 93 - Szumperk
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 99 - Znojmo
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 100 - Cieszyn, Kraków
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Pułki wojenne
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • IR 120 - Cieszyn, Opawa
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • LIR - Landwehra Pułki piechoty (po czesku: "Zeměbranecký pěší pluk")
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • LIR 13 - Ołomuniec
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • LIR 15 - Opawa
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • LIR 22 - ? (Steiermarkisches Landwehr Schützen Bataillon Nr. 22 – Graz?)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • LIR 25 - Kromieryż
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • LIR 31 - Cieszyn
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • LdstIR pułki piechoty Landsturmu (po czesku: "domobranecký pěší pluk") 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • LdstIR 31 - Cieszyn
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Bataliony strzelców polnych
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • FJB 5 - Kraków (Środkowe Morawy); Kompania z Ołomuńca
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • FJB 13 - Kraków (Śląsk, Północne Morawy); Kompania z Krakowa
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • FJB 16 - Kraków (Śląsk, Północne Morawy); Kompania z Opawy

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Trasa bojowa pułków 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Pod linkami znajdziesz zestawienie dat i miejsc walk pułków, w których służyli mieszkańcy Brennej i Górek. Dane o udziale w poszczególnych operacjach pochodzą z dokumentacji na poziomie dywizji. W przypadku niektórych pułków i kompanii są one uzupełniane danymi o konkretnym miejscu dyslokacji, opracowanymi na bazie pułkowych list poległych.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Polecam m.in. strony internetowe:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • https://www.velkavalka.info/wiki/doku.php?id=bojova_cesta&s[]=lir&s[]=31
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • https://velkavalka.info/jednotky-MoravaSlezsko.php

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Podziękowania

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Bardzo dziękuję Mateuszowi Haberek i Stanisławowi Białeckiemu za konsultację i pomoc w wyjaśnieniu zawiłości ck sił zbrojnych.


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Czym były listy strat?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Wystawiony wykaz strat (Verlustliste ausgegeben am...)

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Publikacja ukazywała się przez cztery i pół roku pomiędzy sierpniem 1914 a lutym 1919. Łącznie 709 numerów, na blisko 40 tysiącach stron (średnio 55 stron na numer).

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Przedwojenny regulamin służby wojsk c. i k.  zawierał zapis, który po każdej bitwie nakazywał wszystkim uczestniczącym formacjom wojskowym, w tym dywizjom odpowiedzialnym za grzebanie poległych, przesyłanie bezpośrednio i niezwłocznie do Ministerstwa Wojny wszelkich danych umożliwiających szybką publikację strat. "Poszczególne pododdziały – kompanie, szwadrony, baterie – miały 48 godzin na dostarczenie imiennych wykazów strat z dokładnym określeniem bitwy oraz danymi o zabitych, rannych, wziętych do niewoli i zaginionych żołnierzach z własnego państwa wykarmionego, oprócz wszystkich zmarłych z własnych żołnierzy, którzy zostali pochowani przez daną jednostkę. Dla każdej osoby należało w miarę możliwości spisać wszystkie dane z tzw. karty identyfikacyjnej (Legitimationsblatt). Noszona w mosiężnej walizce, ta wcześniej zadrukowana karta papierowa z wypisanymi osobistymi i wojskowymi danymi identyfikacyjnymi była jedyną oficjalną identyfikacją żołnierza w terenie. "

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Pisma przesłane pocztą polową przyjmował specjalny Zespół Departamentu Wojny i sporządził z nich kartotekę. Zespół publikował w formie drukowanych wykazów strat. Wkrótce potem kwity posłużyły również jako podstawa drukowanych ksiąg imiennych, w których w porządku alfabetycznym znalazły się wszystkie nazwiska z każdych pięciu egzemplarzy List strat
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Dane statystyczne dotyczące wielkości i charakteru strat poszczególnych pułków z poszczególnych bitew szybko rosły, ale niedokładne dane dostarczane z pola bitwy szybko się dezaktalizowały, gdy żołnierz zgłoszony jako zaginiony faktycznie został schwytany lub zginął. Grupa Statystyczna Wojskowego Urzędu Statystycznego intensywnie zajmowała się wyjaśnianiem losów jednostek

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Administracji wojskowej zależało na tym, aby drukowane Listy Szkodów oprócz funkcji informacyjnej spełniały również rolę dokumentu urzędowego. Jednak ze względu na ilość danych, fragmentaryczne dane i możliwe błędy w zapisach, ambicja ta stała się od początku praktycznie nieosiągalna. Zredagowano na bazie: https://www.vuapraha.cz/






                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Wyjaśnienia:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • pominięto część danych
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • wszystkie osoby miały wypisane: Kraj: Schlesien; Powiat: Bielitz
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Ujednolicono nawy oddziałów:  
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • zapisy orginalne były różne, np.: 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • IR 100 / IR. Nr. 100
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • k.k. LIR 31 / k. k. LIR. Nr. 31 / LIR 31 (domobranecký) - LIR 31 to k. k. Landwehrinfanterieregiment - 31 Pułk Piechoty obrony krajowej (Pułk strzelców)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              • k.k. LstIR. 31  /  LstIR. 31 (Landsturm) / LIR 31 (zeměbranecký) - LstIR 31 to 31 Pułk Piechoty Landsturmu (pospolitego ruszenia)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • poprawki wymaga zapis: 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • k.k. LIR. -  / k.k. Lst - k. k. Landsturm
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            • LstIr to poprawnie 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • TitFeldw. ; ZugsfTitFeldw.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Kriegsgefangene zurückgekehrt.







                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Publikacja zrealizowana została w 2022 roku, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków gminy Brenna, w ramach projektu pt. Na stulecie naszego Domu* powracają do niego gospodarze… .

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Komentarze

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          1. Dzien dobry! Mój pradziadek znajduje się na liście strat wojska austro-węgierskiego. Z linków, które Pan udostępnił wynika, że IR nr 100 (cieszynski), w 1917 został przeniesiony na front włoski. Nie zgadza się to jednak z miejscem śmierci pradziadka - w księgach zapisano Nowy Sącz. Być może rozwieje Pan moje wątpliwości? Chodzi o Jerzego Wiencka, mylnie zapisanego jako WINCEK Georg, ur. 1877 w Ernsdorf. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            OdpowiedzUsuń

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Prześlij komentarz

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Popularne posty