Szczepan Jan
Uczęszczał do gimnazjum polskiego w Cieszynie, jego kolegami z ław szkolnych byli, m.in. Kazimierz Popiołek (przyszły profesor historii) i Józef Nierostek (zasłużony pastor, męczennik obozów koncentracyjnych), a także wielu innych cieszyniaków, zasłużonych później dla rozwoju gospodarczego i społecznego. Należał do rocznika, który - wykształcony jeszcze w czasach austriackich, w dorosłość wszedł w okresie odbudowywania po latach zaborów Polski. Warto dodać, iż Szczepan, jak i wielu jego kolegów z ławy szkolnej stanowiło elitę powstającej Polski, jej kadrę i nadzieje na przyszłość.
W 1921 roku zdał egzamin dojrzałości, o czym informowała prasa („Gwiazdka Cieszyńska”, 28 czerwca 1921, nr 51, s. 4).
Będąc już na studiach w Poznaniu - na ile to możliwe - wracał do Brennej, angażując się również w pracę społeczną i oświatową. W relacji z »Jasełka śląskie« ks. Grima, jakie w 1922 roku odegrano w Brennej, korespondent kończył relację stwierdzeniem: "W końcu wyrażamy serdeczną podziękę druhowi Szczepanowi, akademikowi z Poznania, który, będąc na wakacyach świątecznych, zajął się ostatecznem wyćwiczeniem »Jasełek« i przyczynił się znacznie do ich pomyślnego wyniku" (Gotów! Z Brennej, „Gwiazdka Cieszyńska”, 3. stycznia 1922, nr 1, s. 3.).
Wziąwszy pod uwagę, iż w przedstawieniu wzięło udział blisko 50 amatorów, jego zaangażowanie okazało się faktycznie bezcenne!
Komentarze
Prześlij komentarz