Franciszek Popiolek - pierwszy wśród pierwszych

Od czego zacząć przygodę z przeszłością Małej Ojczyzny, np. od lektury książki Franciszka Popiołka "Historia osadnictwa w Beskidzie Śląskim". Publikacja ta, wydana tuż przed II wojną światową nic się nie zestarzała. To nadal klasyka i klasa sama w sobie. O czym można przekonać się osobiście, pod linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/1wltKYGGJH1XTDASQ4ageKgKGJv7nn7QE?usp=sharing. 

Polecam krótki tekst regionalisty i genealoga Edwarda Zagóry na ten temat, który tak popularyzował pracę Popiołka:

Franciszek Popiolek - pierwszy wśród pierwszych

"Pierwszy historyk, który przecierał szlaki w badaniu historii Śląska cieszyńskiego. Człowiek "nie stela", a jednak tak upodobał sobie nasz region, że poświęcił się badaniom jego historii. To on jako pierwszy przeszukiwał archiwalia Komory cieszyńskiej, ale i wszelką inną, historyczną spuściznę piśmienniczą cieszyńskiego. W poszukiwaniu materiałów przejrzał nawet archiwa Brna i Wiednia.
Czym byłyby dla genealoga puste nazwiska i daty, bez próby wzbudzenia wyobraźni i przeniesienia się do tych odległych? Czasów, w których kiedyś żyli nasi przodkowie. Przenieść się w jakże inną rzeczywistość życia, która dzisiaj może przypominać zabawę w szkołę przetrwania. Różnica jednak była istotna, to nie zabawa a ciągłe zmaganie się z trudem i znojem życia. Wszystko, co było potrzebne do egzystencji, wytworzyć trzeba było własnymi rękoma: żywność, odzież, obuwie, zbudować sobie chałupę z okolicznych „stromów” itd. Jakże inaczej wyglądało wtedy rolnictwo. Orka radłem, które nie przewracało gleby, żniwa kosami, omłoty cepami, mielenie zboża w wiejskich młynach i wypiek chleba. Wytwarzanie przędzy, tkanie, maglowanie i szycie odzieży. Zamiast butów musiały wystarczyć kierpce ze skóry wołowej lub wieprzowej, przywiązywane do nogi. Niech ta podróż w czasie sprawi, iż pochylimy głowy w zadumie i zaczniemy doceniać czas, w którym przyszło nam żyć. Świat, który z pewnością nasi przodkowie uznaliby za bajkową krainę.
Do tych czasów przenosi nas Franciszek Popiołek w swojej książce z 1939 r. "Historia Osadnictwa w Beskidzie Śląskim" Na podstawie zachowanych archiwaliów opisuje początki osadnictwa w południowej części naszego regionu. Tych, którzy nie przerobili jeszcze tej lektury, zachęcam do tego. Link do skanów poniżej". za:

https://www.facebook.com/groups/500940700527865/search/?q=Historia%20osadnictwa%20w%20Beskidzie%20%C5%9Al%C4%85skim



Edward Zagóra jest jednym z współtwórców grupy zrzeszającej regionalnych genealogów. To właśnie tam teksty zostały opublikowane (https://www.facebook.com/groups/500940700527865/). Cieszyńskie Koło Genealogiczne to polsko-czeska facebook'owa grupa zrzeszająca genealogów i pasjonatów historii ze Śląska Cieszyńskiego, w tym czeskiej części (Zaolzia). Jego członkowie dzielą się informacjami, poradami w prowadzeniu badań historyczno-genealogicznych etc. 

Komentarze

Popularne posty