Przysiółki i inne nazwy miejscowe (Artykuł w przygotowaniu)
Każda miejscowość ma swoją specyfikę, wynikającą m.in. z historii, zwyczajów i sposobu życia lokalnej ludności. Jednym z przejawów wyjątkowego DNA danej wsi, etc. są nazwy jej przysiółków, osiedli, lasów, łąk itd. Nie inaczej jest w przypadku Brennej...
(Artykuł w przygotowaniu...)
Fot.: Nazwy miejscowe Brennej w serwisie Targeo; Jeden z przykładów prasowych. Zdjęcie z podpisem: „Przysiółek U Lachów widziany ze stoku Kotarza. Jeden z najbardziej malowniczych zakątków uroczej beskidzkiej miejscowości wypoczynkowo! i turystycznej. Fot. Paweł Czupryna", GZC Nr 45 z 11-17 listopada 1975,
Już pierwszy rzut oka na jakąkolwiek mapę, weźmy chociażby popularne Targeo (zob. : https://mapa.targeo.pl/brenna,23,18.9551736,49.7319683?data=eyJmdHMiOnsicSI6ImJyZW5uYSIsImUiOiJQTDQ5OTk4NjMifSwid2luIjoic2VhcmNoLWZvcm0ifQ==) i wyświetla nam się około 10 nazw w niemal każdej, nawet niezbyt dużej, miejscowości. Dociekliwi, po przybliżeniu często dostrzegą dalsze kilka-kilkanaście nazw! Dla niektórych, rozległych wsi, takich jak Brenna będzie to już nawet przeszło 40 nazw!
- Balcarów Chrost- l, B
- Balcarówka- l, B
- Bąków- d, B
- Błatny- ł, B
- Borsuczy- g, pk, B
- Breńska Równina- d, B
- Brodowa Łączka- p, B
- Brzeg- l, p, C
- Brzezie- ł, p, C
- Brzezina ł, C
- Brzezinna- ł, B
- Bucznik- ł, B
- Budowska- ł, B
- Budziska- p, B
- Bukowa- pk, B
- Bukowy Groń g, ł, B
- Bukowy Potok- pk, B
- Bzowa Dolina- d, B
- Bzowy- pk, B
- Chałupisko- ł, p, C
- Chybnia- ł, B
- Cisowa- ł, C
- Cisowy- l, B
- Czarna Olszynka- ł, B
- Czarny Potok- pk, C
- Czerchla- d, B; ł, C
- Dawaniska- ł, B
- Dawanisko- ł, B
- Długa Czerchla- ł, B
- Dolina- ł, C
- Dolni Brzeg- ł, B
- Dół- ł, C
- Dudkowa- ł, B
- Dudkowe- p, B
- Dydula- ł, B
- Dzielec- p, C
- Dzielnica- ł, C
Inne serwisy dostarczają nam niemal takich samych szczegółów. Wszystkie te dane pochodzą z państwowych serwisów, które bazują na wiedzy akademickiej zebranej w latach 50. i 60. XX wieku.
Poniżej fragmenty map z nazwami przysiółków etc.
Wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części (2019)
Pod koniec 2019 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw (poz. 2360) obwieszczenie Ministra MSWIA w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. To już trzeci wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części z obszaru Polski, powstał on w związku z ustawą o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych z 2003 r. W wykazie uwzględniono 102875 nazw, w tym 940 nazw miast, 6783 nazwy części miast, 43057 nazw wsi, 36044 nazwy części wsi, 5137 nazw osad".
"Główny Geodeta Kraju prowadzi państwowy rejestr nazw geograficznych (PRNG) - urzędową, referencyjną bazę danych stanowiącą podstawę dla innych systemów informacji przestrzennej wykorzystujących dane dotyczące nazewnictwa geograficznego.
Podstawę prawną tworzenia, aktualizacji i weryfikacji, udostępniania danych oraz zakresu informacji gromadzonych w bazie danych PRNG stanowi rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 273)."
Rejestr PRNG składa się z dwóch części obejmujących Rejestr nazw geograficznych RP (zawierający nazwy obiektów geograficznych położonych w całości lub w części na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) oraz Rejestr nazw geograficznych świata (zawierający polskojęzyczne nazwy obiektów geograficznych położonych poza granicami Polski).
Aktualizacja rejestru z obszaru Polski prowadzona jest na bieżąco, na podstawie aktów prawnych, danych i dokumentów dotyczących nazewnictwa geograficznego. Weryfikacja urzędowego nazewnictwa odbywa się każdego roku według stanu na dzień 1 stycznia na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych".
Rejestr nazw geograficznych RP jest prezentowany w serwisie www.geoportal.gov.pl w podziale na warstwy tematyczne.
za: https://www.gov.pl/web/ksng/nazwy-miejscowosci-i-obiektow-fizjograficznych-w-polsce
zob. też:
Komentarze
Prześlij komentarz