Włosko-polskie partnerstwo, bazujące na pamięci,?
Oto elementy charakterystyczne i najważniejsze atrakcje gminy Laterza w regionie Apulia (Włochy):
1. Gravina di Laterza – „włoski Grand Canyon”
Jeden z największych i najgłębszych wąwozów Europy: ma 12 km długości, do 400 m szerokości i do 200 m głębokości. Znajduje się tu wyjątkowa flora śródziemnomorska oraz siedliska chronionych ptaków. Wąwóz jest częścią sieci Natura 2000 i objęty ochroną jako Rezerwat Biogenetyczny. Popularny cel trekkingowy.
Historyczny most-akwedukt z kamienia o długości ok. 90 m i wysokości 37 m. Kiedyś transportował wodę z gór, dziś jest dostępny dla ruchu pieszo-jezdnego. Jedna z najpiękniejszych konstrukcji nad Graviną.
Pierwotnie forteca zbudowana w XIV wieku, przekształcona w pałac arystokratyczny w XVI wieku (Palazzo Marchesale). Zawiera tajne przejścia do wąwozu. Obecnie miejsce wystaw i wydarzeń kulturalnych.
4. Groty i jaskinie Graviny (m.in. Grotta del Gufo, Grotta di Sant’Angelo)
Naturalne formacje skalne w zboczach wąwozu. Używane od czasów średniowiecznych jako pustelnie i miejsca kultu religijnego (XI–XIII w.). Dziś udostępnione do zwiedzania lub eksploracji przyrodniczej.
5. Kościoły skalne – chiese rupestri (XI–XIII w.)
Ponad 30 świątyń wykutych w ścianach wąwozu, z freskami bizantyjskimi i romańskimi. Część z nich to obiekty sakralne z czasów wczesnego chrześcijaństwa, np. Chiesa rupestre di San Giorgio.
6. Historyczne centrum Laterzy
Charakterystyczna zabudowa z jasnego wapienia, wąskie uliczki i brukowane place. Architektura typowa dla Apulii, zachowana od wieków w stanie bliskim oryginałowi.
Najważniejszy kościół miasta z fasadą barokową, zdobieniami z lokalnego kamienia i dziełami sztuki sakralnej w środku. Centrum życia religijnego Laterzy.
8. Muzeum Ceramiki Majolikowej (MUMA, od 2015 r.)
Nowoczesne muzeum w Palazzo Marchesale, prezentujące ceramikę lokalną od XVI–XVII w. Znajdują się tu m.in. płytki i naczynia ozdobione głębokim błękitem, typowe dla tzw. ceramiki „Laterza”.
9. Ceramika majolika z Laterzy
Tradycja sięga XVII wieku, znana w całych Włoszech. Prace z Laterzy znajdują się np. w Victoria & Albert Museum w Londynie. Dekoracje często w niebiesko-białych motywach florystycznych i heraldycznych.
Nowoczesny most betonowy o długości 185 m i wysokości 52 m, zbudowany w stylu Maillarta. Łączy centrum Laterzy z dzielnicą Selva San Vito, przecinając wąwóz. Główna arteria komunikacyjna, z panoramicznym widokiem.
11. Rezerwat Biogenetyczny Gravina di Laterza (od 1999 r.)
Objęty ochroną las liściasty i wąwóz, będący ostoją dla dzikich zwierząt. Znajduje się tu m.in. Oaza LIPU – ornitologiczna strefa obserwacyjna dla takich gatunków jak sęp płowy, pustułka czy dzięcioły.
12. Trasy piesze i rowerowe
Sieć szlaków obejmuje fragmenty Via Appia, Via Ellenica oraz połączenia z Parkiem Narodowym Alta Murgia. Dobre oznaczenie, punkty widokowe i strefy odpoczynku dla rowerzystów i piechurów.
13. Pane di Laterza – chleb z tradycją
Chleb z pszenicy durum, wypiekany na zakwasie w piecu opalanym drewnem oliwnym. Zarejestrowany jako produkt tradycyjny (PAT). Charakterystyczny dla kuchni apulijskiej.
14. Życie kulturalne i edukacja
Działa liceum artystyczne, biblioteka miejska, stowarzyszenia promujące lokalną kulturę. Co roku odbywa się letni Festiwal Terra delle Gravine.
Komentarze
Prześlij komentarz