Skrzypek Ludwik


W czasie oficjalnych obchodów 100-lecia niepodległości Polski (podobnie jak rok, dwa, trzy, cztery i pięć lat później) w Gminie Brenna nie wspomniano niestety o zasługach naszych lokalnych bohaterów dla odrodzenia polskiej państwowości. Dlatego też dla większości mieszkańców Gminy postacią zupełnie anonimową jest syn góreckiego wójta sprzed wieku - Ludwik Skrzypek.

Tymczasem to tej osobie zawdzięczamy powstanie po wielu wiekach, na przełomie października i listopada 1918 r., państwa polskiego na Śląsku Cieszyńskim, w tym w Brennej i Górkach!

Ludwik Skrzypek wraz z Klemensem Matusiakiem (obaj - obok Rady Narodowej - na zdjęciach poniżej, patrząc od prawej) oraz Francieszkiem Barteczkiem, to postacie, które w naszej lokalnej historii odpowiadają trzem wybitnym wodzom Polaków z okresu I wojny światowej - Józefowi Piłsudskiemu, Józefowi Hallerowi i Józefowi Dowbór-Muśnickiemu.

Co zawdzięczamy pochodzącemu z Górek Wielkich Ludwikowi Skrzypkowi (1891- 1965)? Otóż był on autorem planu przejęcia władzy w garnizonie wojskowym i opanowania Cieszyna oraz jednym z trzech głównych wykonawców tego planu. Czyny te zasługują na wyróżnienie, m.in. dlatego, że Skrzypek podjął się zadania, które wydawało się niemożliwe, zważywszy iż poprowadził on kompanów (ok. 30 polskich oficerów), do buntu przeciw dowódcy austriackiemu - płk. Gerndtowi oraz przeszło 200 oficerom niemieckim, a pośrednio także 30 czeskim, którzy tak samo jak Polacy zmierzali do przejęcia władzy w Cieszynie.
Dzięki odwadze oficerów (a w cywilu nauczycieli) Skrzypka, Matusiaka i Barteczka, gotowych dla Ojczyzny ryzykować szafotem za zdradę stanu, 31 X 1918 utorowano drogę naszej małej ojczyzny do Polski, w której znalazła się, nie po 123 latach niewoli, ale po blisko 600 latach rozłąki!

Cześć i chwała prawdziwym, a zapomnianym bohaterom naszej niepodległości!

Polecamy krótki film o naszym lokalnym bohaterze:
https://www.youtube.com/watch?v=ikvkLwBs45c

Art. o przewrocie i jego upamiętnieniu:
https://www.cieszy.pl/100-lat-temu-w-cieszynie-narodzila.../

Warto dodać, iż o zasługach Skrzypka i towarzyszy była pośrednio mowa na uroczystościach w Cieszynie - z których pochodzi zdjęcie poniżej (Fot. UM Cieszyn). O ich roli dowiedzieli się także uczniowie cieszyńskich oraz dwóch góreckich i breńskich szkół dzięki zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Historyczne w Cieszynie prelekcjom, jak również władze naszej Gminy, którym postać tę przypomniano, z myślą by godnie ją upamiętniły.

Komentarze

Popularne posty